Stále větší kritika stíhá českobudějovickou radnici za situaci na cyklostezce do Hluboké nad Vltavou.

Kvůli protipovodňovým opatřením, která se provádějí v korytě Vltavy, byla oblíbená „velostráda“ několik měsíců uzavřena. Proháněly se po ní místo cyklistů tatrovky se zemí. Do konce dubna byl prodloužen termín uzavírky kvůli opravám poničené stezky.

Opravy sice investor urychlil o týden, ale výsledek vzbudil značné rozpaky. Ze strany veřejnosti se nyní ozývá na adresu „opravené“ cyklostezky stále víc kritických hlasů. Hlavní výletní trasa obyvatel Českých Budějovic se dokonce dostala na přetřes i při jednání českobudějovického zastupitelstva.

„Chtěl bych písemnou odpověď od vedení města k opravě cyklostezky v úseku České Vrbné – Lidl,“ zahájil svůj dotaz opoziční zastupitel Josef Průcha. Dodal, že cyklostezka je prý po opravě zúžená, sportující veřejnost se na ni nemůže vejít, a zdůraznil, že je to otázka kontroly ze strany města.

Náměstek primátora František Jelen přitom při znovuotevření stezky uvedl, že je opraven celý poškozený povrch a že stezka byla uvedena do původního stavu.

S tím ale nesouhlasí ani Michaela Kudláčková z Českých Budějovic, která stezku pravidelně používá. Kritizuje například rozsah oprav. „Městu patří stezka až k železničnímu mostu u Bavorovic,“ konstatovala Kudláčková. Poukázala na to, že v úseku u mostu jsou v asfaltu rýhy a spáry. Bruslařům na in-line bruslích zde hrozí podle obyvatelky města pád. Některé spáry zde byly už dříve, ale situaci zhoršil provoz těžkých aut po stezce, která má podklad z panelů. Poškozená místa odpovídají totiž zjevně konci jednotlivých panelů. Řešením by bylo zbroušení asfaltu, ale definitivní odstranění problému, který byl založen už v konstrukci stezky, by mohla přinést jedině změna podloží a úplně nová komunikace.

Další otázkou je podle Kudláčkové i stav stezky od lávky na Plzeňské ulici po most na Strakonické. I tady si veřejnost stěžuje, že radnice přehlíží, že se po komunikaci jezdilo osobními auty a poničena je také.

Poslední kapkou, kterou podle mnohých přetekl pohár stížností nad únosnou mez, je přetrvávající nájezd pro tatrovky zhruba 150 metrů za mostem. Na stezce se znovu objevily železné desky, protože nákladní auta svou práci ještě neskončila.

Radnice chce stížnosti na cyklostezku řešit

Další kontroly a možná i další opravy čekají cyklostezku z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Na stav komunikace, která byla podle tvrzení magistrátu kopletně opravena, se snáší značná kritika.

Radnice ale některé výtky odmítá jako neopodstatněné. Zbylými se chce zabývat. „Cyklostezka není užší, pouze nekopíruje zcela přesně, hlavně v obloucích, původní asfalt. V těchto místech se pak zdá, že je to zúžené,“ uvedla za magistrát tisková mluvčí Jitka Welzlová. Dodala ale, že v pátek se uskutečnilo na několika místech měření komunikace a má většinou šířku 3,10 metru. „Cyklostezka je stejně široká, jako byla předtím, pocit, že je užší, vyplývá ze skutečnosti, že podkladové vrstvy jsou vždy širší než horní, takže pokud není dokončený zához krajnice, tak takhle působí,“ vysvětluje Welzlová. Šíře vlastní cyklostezky se podle radnice nemění a po okrajích cyklostezky bude stejně jako v minulosti nezpevněná krajnice Ta se zhutní provozem jako u staré cyklostezky.

Cyklisté totiž byli zvyklí na uježděný pruh šotoliny, který se táhl na některých úsecích v šíři několika desítek centimetrů podél asfaltu a byl s ním v jedné rovině. Teď je zde jen nezpevněná krajnice ze záhozu. O šíři staré stezky nejlépe vypovídá tráva, která na většině opraveného úseku přesně lemuje nový asfalt.

Při opravách bylo navíc rozšířeno jedno místo u stezky tak, aby vznikla plocha, kde by se mohla otočit sanitka nebo vyhnout jiná vozidla při mimořádných událostech.

K přejezdu přes stezku Welzlová uvedla, že firma HOCHTIEF dodělává pro Ředitelství vodních cest terénní úpravy na bermách kolem řeky. Místo zůstane označené, s varováním před možným pohybem mechanizace. Ten ale bude podle magistrátu jen minimální. Do konce dubna jedno až dvě nákladní auta denně. V květnu už půjde jen o menší mechanizaci. Další stížnosti magistrát prověří a případně se bude v opravách pokračovat.