Dočasně uzavřena musela být oblíbená cyklostezka mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem, součást trasy České Budějovice - Týn nad Vltavou. Důvodem jsou škody, které napáchala nedávná bouřka. Ve středu získalo město Hluboká nad Vltavou statický posudek, který je potřeba na opravu poškozených mostků.

Podle tajemníka městského úřadu Jana Piskače se nyní bude připravovat rozpočet oprav. Poškozené jsou mostky nebo třeba asfalt komunikace. Při odklízení škod zasahovali po bouřce dobrovolní hasiči ze sborů z Hluboké nad Vltavou a z Purkarce.

Silný déšť a vítr škodily v noci ze soboty na neděli také na Českobudějovicku. Důkladná louže se vytvořila i na záchytném parkovišti v Jírovcově ulici.
Déšť propláchnul Budějovice, Dobrovodská stoka vzala útokem garáže

Podle jednatele SDH Purkarec Miroslava Jíchy odklízeli purkarečtí hasiči v sobotu 26. srpna 2023 přednostně polomy na silnici do Chlumce. „V neděli jsme měli sraz v osm a byli jsme na stezce do jedné,“ přibližuje Miroslav Jícha zásah, při kterém hasiči odklízeli polomy a pokoušeli se uvolnit i zanesený propustek. Voda jim v tu chvíli ještě proudila pod nohama.

„Velké buky byly ve výšce deset metrů, kde by je člověk ani neobejmul, zlomené. Samé statné stromy. Takhle jsem to tu ještě neviděl,“ doplnil Miroslav Jícha s tím, že dobrovolní hasiči odklízeli i nánosy bahna, větví a kamení z komunikace. V místě, kde se ucpal propustek, šla voda horem a stezku u oborního plotu úplně rozebrala.

Zatopená silnice v Českých Budějovicích.
Bouřka ničila na jihu Čech. Vyplavila silnice, tratě i sklepy, zporážela stromy

Naproti purkareckým dobrovolným hasičům šli při úklidu jejich kolegové z Hluboké nad Vltavou. Čekala je podobná práce. Štěrk přinesený vodou byl i ve čtvrtek znát u informačního místa za Hlubokou, kde visí cedule o uzavření cyklostezky. Cyklotrasa je vedena zčásti po místních účelových komunikacích a zčásti je stezkou pro pěší a cyklisty.