„Cyklostezku připravujeme už asi šest let, dnes jsme v konečné fázi a čeká se na dvě věci. Jednak na potvrzení, že se nebude zvedat hladina Vltavy a jednak na projekční dořešení, jak se půjde okolo Baby, což je skála uprostřed,“ řekl starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Právě kvůli trase v členitém, kopcovitém terénu kolem Baby protestovala i ekologická sdružení, podle nichž je takto naprojektovaná stavba přílišným zásahem do původních lesů a přírody. Jejich námitky však zamítl v odvolacím řízení Jihočeský kraj.

Projekčně se v tomto úseku nyní uvažuje o dvou variantách, a to buď navrtaným chodníkem na skále, nebo vyvýšením původní cesty, která je nyní metr a půl pod hladinou Vltavy.

Dva úseky

Stavba první etapy cyklostezky bude stát 19,5 milionu korun bez DPH a již byl vybrán zhotovitel – společnost Strabag. „Letos jsme dostali dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury a dotaci z regionálního operačního programu, takže zhruba za dvacet čtyři milionů včetně DPH postavíme první etapu,“ upřesnil Jirsa.

Ještě letos tak vyrostou dva úseky trasy, tzn. z Hluboké pod Babu a za Babou do Purkarce. V příštím roce pak zbývá zakázka zhruba za 15 milionů na vyřešení zbývajícícho úseku přes Babu.

Plánovaná cyklostezka má z Purkarce pokračovat dál až do Týna nad Vltavou. Na území Týna ale práce zbrzdilo složitější projektování.

„Letos bychom chtěli dodělat projekt a příští rok žádat o realizaci,“ poznamenal vltavotýnský starosta Karel Hájek s tím, že projekční práce v současné době zhotovuje firma Pragoprojekt. Už nyní má město technicky připraven první, asi dvoukilometrový úsek z Týna. Trasa se pak vybuduje celá najednou.