„V souvislosti s úpravami koryta řeky Vltavy bude stezka pro cyklisty a chodce úplně uzavřena,“ upozornila tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Magistrát povolil uzavření komunikace od mostu na Strakonické až k jezu ve vodáckém areálu v Českém Vrbném. O dalším úseku jedná investor s Hlubokou nad Vltavou.


„Je pravda, že teď tu na kole jede málokdo, ale na procházce je tady pořád plno lidí,“ řekla včera Deníku Pavla Janáčková ze sídliště Vltava, která na trase cyklostezky venčila jezevčíka. „Tak asi budu se psem chodit tamhle do hypermarketu,“ dodala s ironií starší žena. „To jsem zvědavá, jak stezka ten provoz přežije. Aby z ní nezbyly trosky,“ netajila své obavy nad osudem oblíbené trasy Janáčková.


Jezdí se stále

Podle loňského průzkumu návštěvnosti cyklostezky se na ní i v lednu průměrně objeví ve zmiňovaném úseku 315 uživatelů a v únoru 331 lidí. V letních měsících se pak denní průměr stabilně pohybuje přes tisíc lidí.


Odvézt vybagrované tuny bahna a země ale není jinudy než po stezce možné. „Po stezce bude odvážena vytěžená zemina z koryta řeky. Uzavřený úsek bude řádně označen a opatřen zábranami,“ zdůraznila tisková mluvčí magistrátu.


Pro odvoz přebytečného materiálu v dolní části úpravy toku se předpokládá využití cyklistické stezky po dobu asi šesti týdnů, které jsou potřeba pro odvezení asi 16 000 kubíků zeminy. „Po ukončení prací bude stezka uvedena do původního stavu,“ ujistila veřejnost Petra Krainová, tisková mluvčí Povodí Vltavy. Práce podle Krainové probíhají podle harmonogramu a k posunutí termínů by nemělo dojít, pokud se nezhorší hydrologické poměry.


Náhrada


Neznačená náhradní trasa pro pěší a cyklisty v obou směrech povede přes lávku nad výpadovkou na Písek a dále ulicemi Krčínova, Husova a po komunikaci v Českém Vrbném směrem k vodáckému areálu. Uzavírka má skončit 13. března 2009.


Práce ve vltavském korytě mají pod patronátem Povodí Vltavy a Ředitelství vodních cest České republiky. Na protipovodňová opatření totiž navazují akce, které mají posloužit ke splavnění Vltavy.


Uzavřena pro veřejnost bude i navazující část cyklostezky, a to z Českého Vrbného do Hluboké nad Vltavou. Pouze termín uzavření ještě není jistý. „Měla už být uzavřena,“ řekl včera Václav Straka, tiskový mluvčí Ředitelství vodních cest České republiky, a dodal, že podrobnosti tohoto opatření se ještě dolaďují.


Původní harmonogram počítal s tím, že zavřena bude stezka v předjaří, aby na sezonu byla k dispozici veřejnosti. Posun v původním harmonogramu sice tyto plány ovlivní, ale cyklisté se podle Straky o trasu na Hlubokou bát nemusí.


Pokud by stavební firma nestihla na druhém úseku odvozit všechen materiál včas, počká zbytek vytěžené zeminy až na podzim. Přes léto by byla stezka otevřena. „I ve stavebním povolení je, že cyklo〜stezka nebude přes léto uzavřena,“ zdůraznil za ředitelství vodních cest Straka.


Pro úsek České Vrbné Hluboká má navíc i Ředitelství vodních cest ČR vyčleněné prostředky tak, aby po odvezení zeminy byla cyklostezka uvedena v případě poškození do původního stavu.