Nadace Jihočeské cyklostezky (NJC) plánuje vytvořit v celém Jihočeském kraji čtyři tak zvané páteřní cyklocesty.

První trasa má kopírovat řeku Otavu, druhá pak Vltavu, třetí cesta obslouží lokality u řek Nežárky a Lužnice. Poslední cyklocesta provede kolaře po státních hranicích.

„V úseku Zlatá Koruna, České Budějovice, Týn nad Vltavou máme připraven konečný návrh linie,“ řekl k vltavskému projektu Vladimír Votřel z NJC, která navrhuje ideální vedení cyklocest a jedná s dotčenými obcemi. Páteřní trasa okolo Otavy však na rozdíl od vltavské kolegyně už může cyklisty reálně svézt.

„Nedávno jsem ji projel. Terén je už všude průjezdný. A musím opravdu říci, že je tam nádherná přírodní scenérie,“ dodal Votřel.

Otavská cyklistická cesta začíná na šumavské Modravě a končí ve Zvíkovském Podhradí u soutoku s Vltavou. Celá trasa měří 151 kilometrů.

„Prodloužení cyklocest je dobré, ale škoda je, že to nejsou vždy klasické cyklostezky, vzít dnes děti na silnici je skoro o strach. A kvalita silnic třetí třídy, kde cyklocesty často vedou, to je kapitola sama o sobě,“ posteskl si devětatřicetiletý Ondřej Svoboda z Českých Budějovic, který s dvěma dětmi urazí trasu České Budějovice – Hluboká nad Vltavou třikrát až čtyřikrát za týden.

„Cyklisté mohou na cyklocestách potkat auto, ale je to dělané tak, aby jich potkali co nejméně,“ zdůraznil Votřel.
Přes jižní Čechy například už několik let prochází také cyklocesta Praha – Vídeň.