Ještě v letošním roce se mají vybudovat nové úseky cyklostezek a zvýšit bezpečnost přechodů pro chodce v Novém Vrátě a v Nových Hodějovicích.

„V případě cyklostezek pokryjí dotace od státního fondu šedesát procent stavebních nákladů, u přechodů 65 procent,“ upřesnil primátor města Juraj Thoma.
Prodloužení se dočká cyklostezka na pravém břehu Vltavy. Nově se tedy budou moci cyklisté projet od nemocničního heliportu až k Trilčově jezu v Rožnově. Na tento úsek cyklostezky získalo město dotaci ve výši 1 132 000 korun.

Kolem Vltavy

„Je to super věc, konečně s tím něco začnou dělat. Když jedete z Rožnova na bruslích, tak tady dlouhý úsek prostě nepřejedete. Teď už snad dojedu okolo Vltavy až do města,“ reagoval na příslib nové cesty pětadvacetiletý Roman Lenc z Rožnova.

Dále plánuje město vybudovat nové úseky cyklostezek H a I vedoucích sídlištěm Vltava. Na ně fond přispěl částkou 822 tisíc korun.

Po zvýšení bezpečnosti přechodů v Novém Vrátě a v Nových Hodějovicích volají místní již delší dobu. Nacházejí se totiž u škol a už na nich došlo k vážným dopravním nehodám. „Oba přechody vylepší obdobná bezpečnostní opatření: středový ochranný ostrůvek, osvětlení a výstražné blikače a také nové dopravní značení,“ řekl Thoma.

Bezpečí chodců

Kromě toho se budou upravovat také navazující části komunikací a chodníků, aby byly přechody bezbariérové. „Úprava přechodů byla nutná, a proto bychom ji letos provedli i bez dotace. Díky úspěšné žádosti jsme však ušetřili milion korun z městského rozpočtu, který můžeme použít jinde,“ dodal primátor. Na úpravu obou zmiňovaných přechodů přispěl fond 995 tisíci korun.