O tom, že řidič se musí mít neustále na pozoru a kontrolovat pokyny navigace s tím, co vidí na vlastní oči, už se všeobecně ví. V minulých dnech se ale podobně museli mít na pozoru i řidiči u Krasejovky, vesničky, která patří pod Kamenný Újezd, nedaleko Českých Budějovic na mezinárodní trase E55. Kvůli značení, které viděli u silnice.

Na Českobudějovicku a Českokrumlovsku se totiž dokončuje několik desítek kilometrů nové dálnice a už se kvůli tomu instaluje i nové dopravní značení. A velké návěstí už dokonce posílalo řidiče na dálnici. „Mohlo kvůli tomu dojít i k nepříjemné kolizi. Značení navádí do zákazu vjezdu,“ konstatoval řidič, který redakci na chybné značení upozornil.

Dopravní značky jsou občas v předstihu před realitou. Na snímku Jižní tangenta u Českých Budějovic v říjnu 2023 (investor Jihočeský kraj). Značka avizovala dálnici, která je ale ještě ve výstavbě. Záhy byly směry na dálnici přeškrtnuty.Dopravní značky jsou občas v předstihu před realitou. Na snímku Jižní tangenta u Českých Budějovic v říjnu 2023 (investor Jihočeský kraj). Značka avizovala dálnici, která je ale ještě ve výstavbě. Záhy byly směry na dálnici přeškrtnuty.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Podle Adama Kolouška z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic už ale byla sjednána náprava a značení bylo zneplatněno. „S největší pravděpodobností došlo k chybě během instalace dopravního značení. V rámci stavby se jinde tento problém neobjevil,“ doplnil Adam Koloušek na dotaz Deníku, jak se mohlo návěstí s nešrktnutým sjezdem na dálnici směr Linec dostat k silnici.

Instalace dopravního značení je součástí stavebních prací na výstavbě dálnice D3. Správnost je tedy věcí dodavatele, kontrola je záležitostí správce komunikace. „Obecně to kontroluje jak správce komunikace při namátkové kontrole, tak i Policie ČR, týká-li se to však stavby, jenž je v režimu předčasného užívání, na stavbu samozřejmě dále také dohlíží technický dozor,“ řekl k případu u Krasejovky Adam Koloušek.

Slepé rameno řeky Malše v Českých Budějovicích.
Policisté pátrají po příčinách smrti muže v Budějovicích, kterého našli v řece

Neškrtnutý nájezd na dálnici ale není v regionu úplnou novinkou. Krátce byli podobně na nedostavěnou dálnici naváděni řidiči také z Jižní tangenty, která byla otevřena vloni v říjnu. I tam ale bylo záhy značení upraveno, aby řidiče nemátlo.