Nedaleko Budějovic se staví těsně u dálnice D3 nový areál. Vzniká zde středisko správy a údržby dálnice (SSÚD) Borek. V areálu budou sklady, které pojmou na tři tisíce tun soli na posyp vozovek, zásobníky na chlorid sodný a chlorid vápenatý nebo stání pro více než třicet nákladních a účelových vozidel.

Podle Adama Kolouška z Ředitelství silnic a dálnic má být středisko uvedeno do provozu na jaře příštího roku. Zázemí zde najde i oddělení dálniční policie.

Stavba nového areálu pro údržbu dálnice D3 nedaleko Českých Budějovic.Stavba nového areálu pro údržbu dálnice D3 nedaleko Českých Budějovic.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Areál bude zabírat více než dva hektary, a zastavěná plocha bude zhruba dvě třetiny. Vede k němu už nyní zvláštní sjezd a jako první vznikla budova při severním okraji budoucího střediska.

„V současné době je na dálnici D3 umístěno pouze jedno středisko správy a údržby dálnice, a to středisko Chotoviny. Vzhledem k důležitosti dálnice D3 jako páteřní komunikace a vzhledem k rostoucím intenzitám dopravy na ní, je nezbytné vybudování střediska, které zajistí údržbu dálnice na nových úsecích,“ vysvětluje význam stavby Adam Koloušek s tím, že je to nutné kvůli operativní reakci na kalamitní stavy, které mohou nastat z důvodů klimatických nebo z důvodů nehodových událostí. Nové středisko bude důležité i pro běžnou údržbu. Součástí areálu bude rovněž nová čistírna odpadních vod.

Pro Ředitelství silnic a dálnic zpracovaly projektovou dokumentaci PRAGOPROJEKT, a.s., a VIAPONT, s.r.o. Zhotovitelem je společnost HOCHTIEF CZ a. s. Cena stavby dle smlouvy činí 541 812 089 korun (bez DPH). Silničáři zde počítají pro provoz s necelou padesátkou pracovníků.