Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teď Budějovice, v říjnu zkušebně Veselí - Bošilec

České Budějovice - Ve středu 27. září odpoledne byl do zkušebního provozu uveden nový úsek dálnice D3. Mezi Borkem a Úsilným vznikla komunikace, která měří 3,16 kilometru. Zatím bude jízda po ní bez dálničního poplatku.

28.9.2017 2
SDÍLEJ:

Dálnice D3 v úseku mezi Borkem a Úsilným byla ve středu 27. září slavnostně uvedena do zkušebního provozu. Pro řidiče se otevírala odpoledne. Od Českých Budějovic se bude najíždět přes lišovskou silnici.Foto: Deník / Edwin Otta

Nejvíce pocítí změnu hlavního dopravního tahu na Prahu obyvatelé českobudějovických Nemanic a obce Borek.

Podle starosty Borku Jaroslava Nováka by měla doprava přes obec výrazně poklesnout. „Jsem velmi rád, že bude dálnice zprovozněna. Sníží se hlučnost a prašnost v obci,“ říká Jaroslav Novák a připojuje, že všichni v obci vnímají otevření dálnice pozitivně. Podle Jaroslava Nováka dnes projede obcí necelých 16 000 vozidel denně. Problém s nekonečnými kolonami automobilů mají jak chodci, pokud se chtějí dostat přes hlavní silnici, tak i řidiči. „Čeká se i na zařazení do pruhu, když lidé chtějí jet ráno do práce,“ přibližuje dosavadní situaci v obci Jaroslav Novák.

Otevření nové komunikace vítají podle primátora Jiřího Svobody i České Budějovice. „Dojde ke zklidnění dopravy na Pražském předměstí,“ zdůraznil k odklonu hlavního tahu na Prahu Jiří Svoboda.

Jak zmínil při otevření dálničního úseku ministr dopravy Dan Ťok, ještě v říjnu se bude předávat do zkušebního provozu také úsek Veselí nad Lužnicí – Bošilec. Další dva úseky dálnice mezi Bošilcem a Borkem už se nyní také staví. „Chceme s D3 pokračovat na Prahu i do Rakouska,“ uvedl Dan Ťok s tím, že ve středních Čechách už pokročily přípravy na další části dálnice a mělo by se žádat o územní rozhodnutí na 20 kilometrů komunikace.

Podle Jana Kroupy, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic by se pokračování dálnice u Českých Budějovic mohlo začít stavět příští rok. Čeká se hlavně na výsledek vyvlastňovacího řízení. Problém je v různém odhadu ceny pozemků poblíž budoucího tunelu Pohůrka, které dosud nejsou vykoupené. A také v rozsahu který by se měl vykupovat. 

Po ukončení vyvlastnění a získání potřebných pozemků bude možné vydat stavební povolení (momentálně je řízení pozastaveno) a soutěžit ve druhém kole zhotovitele stavby.

Na úseku Borek Úsilné je technicky nejzajímavější most přes potok Kyselá voda. Měří celkem 210 metrů a největší výška je 18 metrů. Podle hlavního stavbyvedoucího Václava Nedorosta z firmy Eurovia se jedná o most o čtyřech polích. „Pilíře jsou založené na velkoformátových pilotách a těleso mostu je komorové. „Je to dutý lichoběžník. Dá se tudy procházet a je tam vedena kanalizace, SOS kabely a ostatní inženýrské sítě,“ zmínil Václav Nedorost.
Z hlediska běžného provozu se od středy odpoledne z Českých Budějovic na Prahu nemusí přes Nemanice a Borek. Řidiči mohou najet na lišovskou silnici a odtud na nový dálniční úsek Úsilné – Borek. Zároveň byla zaslepena spojka z Borku na silnici I/3. Na silnici I/3 se nyní lze dostat od Borku až na nájezdu Lhotice. Další úsek D3 u Bošilce bude otevřen v říjnu.

K velkým dopravním změnám u Českých Budějovic bude v dohledné době patřit také zvýšení dovolené rychlosti na silnici z Českých Budějovic do Lišova, v úseku, kde má komunikace čtyři pruhy. Podle Vladimíry Hruškové, ředitelky českobudějovického pracoviště ŘSD se nyní řeší technicky oddělení pruhů stěnou nebo svodidly v části nedaleko lokality Na Klaudě. Až bude tato akce dokončena, lze zažádat kraj o zvýšení dovolené rychlosti. Podle Vladimíry Hruškové by to mělo být v příštím roce.

Od středy odpoledne se také uzavře napojení na silnici I/3 za Borkem.

Po zprovoznění dálnice dojde v odpoledních hodinách k uzavření „spojky“ na Borku mezi silnicí I/3 a Pražskou ulicí. Ve směru od Prahy se od této chvíle bude sjíždět do Českých Budějovic přes MÚK Úsilné a následně po silnici I/34 (od Třeboně). Ve směru z Českých Budějovic na Prahu, pokud pojedou řidiči ulicí Pražská na Borek, budou muset pokračovat po staré silnici až ke křižovatce u Lhotic nebo pokračovat přes Chotýčany do Ševětína.

Řidiči by proto měli věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu značení i situaci na nové dálnici, kde se bude ještě pracovat na napojení na silnici I/3.

Autor: Edwin Otta

28.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řídil s kamarádem alkoholem

Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU se snaží své studenty již v průběhu studia vysílat na zkušenou do zahraničí.  Štěpánka Ryklová – Velvyslanectví ČR ve Vídni.
4

Zahraniční zkušenosti studentů Jihočeské univerzity

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

České Budějovice - Pojízdná kavárna Coffee on the Go přivítá v pátek poslední hosty. Od soboty bude zavřená. Příští rok otevře v březnu nebo v dubnu, podle počasí. Podle majitele se už lidé těší do tepla.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení