Bohužel, další důležité dopravní tahy na jihu Čech „ostrouhaly“. Z koncepce rozvoje silniční a dálniční sítě do roku 2025 vypadly rychlostní komunikace R4 – směr Písek – Praha a R3 – směr České Budějovice – rakouská hranice.

Přitom ani na dostavbu dálnice D3 si stát netroufá z vlastních peněz a hodlá využít partnertví se soukromým investorem. Ten by dálnici postavil v rámci tak zvaného projektu PPP a třicet let by ji udržoval za roční nájemné tři miliardy korun. „Zájem ze strany soukromých investorů je, jak ze strany firem, tak bankovních domů,“ uvedl k tomu včera David Čermák z kabinetu ministra dopravy. Bylo to po schůzce, která se konala v Českých Budějovicích.

Setkali se zástupci ministerstva, ŘSD a samosprávy. Ministerstvo zde představilo superstrategii, jejíž součástí je i snaha hledat maximální úspory, protože ve státním rozpočtu chybějí prostředky. Samospráva ale chce bojovat třeba za rychlostní silnice. „Budeme se snažit, aby se prověřila možnost doplnění silnic R3 a R4 do projektu PPP,“ uvedl senátor za Táborsko Pavel Eybert.