Nekonečné kolony aut sužují den co den Borek u Českých Budějovic. A tak lidé v obci počítají každý měsíc či týden, který je dělí od stavby prvního úseku dálnice D 3 u krajského města. Nová silnice má totiž převzít část dopravy, která nyní sužuje obec. Teď ale musí Borečtí spolknout to, že začátek stavby slibovaný na říjen se zase o něco posune.

„Lidé už jsou natěšení," říká starosta Borku Jaroslav Novák, dodává, že podle harmonogramu předaného obci se má začít na podzim letošního roku. „Stavba se počítá na tři roky," naznačuje starosta, kdy by konečně mohly v Borku prořídnout zoufalé kolony aut. „Ráno je problém vůbec vyjet na hlavní," naznačuje Novák, jaká je hustota provozu a proč je tedy každé zdržení, i to nejmenší, nepříjemné. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele úseku Borek – Úsilné letos na jaře. Vítěz měl být znám v srpnu a v září nebo říjnu se mělo poprvé kopnout do země. Výběrové řízení ale nabralo zpoždění a hotové bude nejspíš až v listopadu. Deníku to potvrdil Josef Pešl. „Podle dosavadního průběhu by mohl byt zhotovitel znám koncem listopadu," řekl včera Josef Pešl.

Výběrové řízení se zdrželo, protože ŘSD si od některých firem ještě vyžádalo doplňující informace. Teď je hodnotitelé posuzují. Zahájení stavby by se potom už ale nemělo oddalovat, pokud se například některá z firem neodvolá. „Stavět se začne okamžitě po podepsání smlouvy a předání staveniště," konstatoval Pešl. Úsek Borek – Úsilné je zároveň podle primátora Českých Budějovic Juraje Thomy první částí obchvatu města. Komunikace má prozatímně vyústit za Úsilným na lišovskou silnici, kde už jsou připravené sjezdy. Posledním úsekem dálnice D 3, který byl v jižních Čechách uveden do provozu, je část mezi obcemi Mezno a Chotoviny. V současnosti se staví úsek Tábor – Veselí nad Lužnicí.

Co rozhoduje

Ve dvoukolovém vyběrovém řízení na zhotovitele úseku dálnice D 3 v úseku Borek – Úsilné je v prvním kole vybíráno například podle technického vybavení či podle zkušenosti personálu zhotovitele. Ve druhem kole je jediným kritériem cena. Ta má váhu 100%. Podle Romana Kluzáka z tiskového oddělení ministerstva dopravy se nyní vybírají dodavatelé na dva úseky D 3: Veselí nad Lužnicí – Bošilec s délkou 5,1 kilometru a na zmíněný úsek Borek – Úsilné s délkou 3,1 kilometru.