VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro dálnici se objevil nový návrh

České Budějovice - „Přišel jste s křížkem po funuse,“ dozvěděl se včera od českobudějovické radnice architekt Ladislav Vonášek. Jeho návrh, zahájit nyní novou debatu o dálnici, radnice ostře odmítla.

20.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Rozdělíme město na dvě poloviny, tak jako to udělala železnice,“ myslí si o současné plánované trase dálnice Vonášek. Podle něj bude dálnice v podstatě procházet městem se všemi svými nepříznivými vlivy a zarazí jeho další rozvoj směrem na východ. Aby se zachovaly možnosti využití širšího území v blízkém okolí Českých Budějovic, navrhuje architekt vést dálnici až za Lišovským prahem, zhruba v linii – Lhotice, Jelmo, Jivno, Třebotovice, Srubec, Nová Ves.

„Teď je poslední šance, rozhodnutí, které se učiní, ovlivní město na sto let,“ zdůrazňuje Vonášek a chce využít to, že dočasně byly pozastaveny práce na přípravě dálnice v tzv. stabilizované trase. Ta vede v linii Úsilné, Hlinsko, Roudné, Kamenný Újezd.

Českobudějovický magistrát totiž uspěl u ministerstva dopravy a ředitelství silnic a dálnic a podařilo se mu prosadit variantu šetrnější k životnímu prostředí a k občanům. Na základě společného návrhu Českých Budějovic a dalších obcí dotčených připravovanou stavbou dálnice se dosavadní plány mají přepracovat a dálnice bude „zapuštěna“ více pod zem.

Byla pozastavena i příprava územního řízení, a to bere Vonášek jako šanci k diskusi o svém návrhu. Jenže radnice už delší dobu pracuje na tzv. stabilizované trase. „Přišel jste s křížkem po funuse,“ řekl včera tajemník primátora Milan Brabec při veřejné prezentaci Vonáškova návrhu. „Znamenalo by to všechnu dosavadní práci hodit do koše,“ upozornil Brabec. Radnice se bojí i zdržení stavby. „Znamenalo by to odložení o řadu let,“ konstatoval náměstek primátora František Jelen.

Nový návrh by dálnici odstrčil

Architekt Ladislav Vonášek by chtěl do úvah o dálnici vrátit i lišovskou variantu (3). Tvrdí, že by lépe odvedla tranzitní dopravu a že by rezervy plánované pro dálnici, šlo využít k rozvoji města a k dobudování nutného okruhu. Odpadla by pak podle něj nutnost stavby Zanádražní komunikace. Českobudějovická radnice odmítá další zdržení příprav dálnice a poukazuje na to, že právě blízkost dálnice (2) pomůže odvedení dopravy z města. Vyobrazení ukazuje i plánované napojení Okružní ulice na tah od Písku (1).

Překvapivý návrh pro veřejnou debatu včera prezentoval architekt Ladislav Vonášek. Vyzval k nové diskusi o dálnici v okolí Českých Budějovic. Tvrdí, že její vedení za Lišovským prahem umožní větší rozvoj města a že by také bylo levnější než varianta připravovaná v současnosti.

Českobudějovickou radnici děsí hlavně další odklad, který by nová diskuse a případné přijetí Vonáškova návrhu měly za následek. „Ty úvahy tady nejsou poprvé,“ vyjádřil se včera k trase umístěné blíže k Lišovu náměstek primátora František Jelen.

Vedení dálnice za Lišovským prahem již bylo podle Jelena v minulosti zvažováno, ale ve shodě se zájmy města i kraje i na základě územních plánů se přistoupilo k tzv. stabilizované variantě. „Těch variant se ukazovalo víc,“ doplnil náměstek primátora a zmínil, že jeden z návrhů například umístil dálnici na vysokých sloupech v souběhu s tělesem železnice.

Napojení

Nakonec se ve volebním období 1994 až 1998 rozhodlo město pro trasu – Úsilné, Hlinsko, Roudné. „Čas ukázal, že tady to je pro Budějovice ta nejlepší varianta. Byl vypracován záměr na řešení toho vedení. Mnoho dokumentů napojuje metropoli na nové těleso,“ zdůraznil Jelen.

Náměstek primátora také připomněl, že přijmout jinou variantu by znamenalo změnit územní plány měst a obcí i Jihočeského kraje.

Jelen odmítá i domněnku, že dálnice zbrzdí rozvoj Českých Budějovic. „Já si myslím, že je to přesně obráceně,“ konstatoval Jelen. Uvedl, že právě odvedení dálnice od města by bylo pro České Budějovice špatné. Zmínil, že v okolí města se plánuje řada nových staveb, které budou mít blahodárný vliv na České Budějovice. Řadu pracovních příležitostí by například mělo nabídnout velké vytěžovací středisko pro kamionovou dopravu, které by mohlo v návaznosti na dálnici vzniknout u Hůr s ambicí být největší ve střední Evropě. Radnice odmítá i Vonáškův argument, že dálnice rozdělí město, nebo že linie vedená v polích za Lišovským prahem, a tedy bez mostů, by byla o třetinu levnější.

„Radnicí navrhovaná trasa dálnice nevede městem, tudíž ho nerozdělí na dvě poloviny. Podívejte se na mapu. Za dálnicí jsou jenom louky. Aby dálnice neodřízla Dobrou Vodu a ostatní obce, bude se zahlubovat pod zem podle návrhu města,“ uvedl tajemník primátora Milan Brabec.

„Diskuse o trase dálnice je dávno uzavřena a lišovská varianta je dávno mrtvá. Cena vedení po Lišovském prahu by prý byla nižší, nezapomeňme ale, že by byla také delší, takže o nějakých úsporách bych pochyboval,“ dodal Brabec. Podle zástupce ředitelství silnic a dálnic by změna trasy prodloužila přípravné práce nejméně o dva roky, přitom se objevuje možnost, že by dálnice mohla být urychlena spoluprací se soukromým subjektem v rámci tzv. PPP – tedy spolupráce státu a soukromého investora.

„Když se bude pořád kecat, dálnice tu nebude nikdy, hlavně ať už to postaví,“ reagoval včera na dotaz Deníku o případné další variantě Kamil Janák, šestačtyřicetiletý profesionální řidič.

Autor: Edwin Otta

20.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 150 Kč

Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK/SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: svařečské zkoušky, řidičský průkaz B + E výhodou, Nabízíme: 150Kč až 160Kč / hodinu + prémie ( dle kvalifikace a pracovního výsledku). Pracoviště: Temr metal s.r.o., Novohradská, č.p. 746, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Ondřej Holboj, +420 602 436 055.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 95 Kč

Stánkoví prodavači potravin (kromě rychlého občerstvení) PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o prodej čerstvého sezónního a sušeného ovoce., Požadujeme: plnoletost, potravinářský průkaz, flexibilita, Provozní doba 8:00 - 19:00 hod., směny dle dohody. Pracoviště: Lenka bartoňová - doc mercury, Nádražní, č.p. 1759, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Lenka Bartoňová, +420 728 567 922.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 18 000 Kč

Stavební klempíři STAVEBNÍ KLEMPÍŘ (pokrývač, tesař). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň: výroba klempířských prvků a atypických výrobků z plechu, zaměřování staveb, příprava a montáž výrobků, relizace střešních plášťů, výdej a příprava zboží zákazníkům a pro vlastní výrobu, odborné poradenství zákazníkům v oblasti klempířských konstrukcí, obsluha klempířských strojů v rámci klempířského centra, občasná příprava výdejních dokladů, Pevná pracovní doba 7:00-15:30, Osobnostní předpoklady:samostatnost, zodpovědnost, pečlivost; logické myšlení a prostorová představivost; příjemné vystupování; pozitivní vztah k řemeslu; aktivní přístup ke svěřeným úkolům; výuční list v řemeslném oboru, výhodou záměčnictví, klempířství, pokrývačství, tesařství, Požadujeme: výuční list v technických oborech, dobrou znalost PC - primárně sada MS Office, orientace na internetu, znalost systému EKONOM výhodou, zkušenosti/orientaci ve stavebním oboru výhodou, trestní bezúhonnost, aktivní řidič skupiny "B", zkušenosti s klempířskou výrobou výhodou, Zam. výhody: firemní slevy. Pracoviště: Techo cb, s.r.o. - areál firmy techmat, Vrbenská, č.p. 2082, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jakub Jasiak, +420 387 222 147.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 000 Kč

Pomocníci v kuchyni PRACOVNÍK/CE NA VÝDEJ OBĚDŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výdej dovezených obědů, vhodné i pro důchodce, Pracovní doba : od 8:00, Místo pracoviště : Okružní ulice, České Budějovice. Pracoviště: Stravbyt s.r.o. - 001, Okružní, č.p. 517, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Hana Kozojedová, +420 720 960 074.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační obrázek.

Smuteční obřady

Krosový běh v Boršově nad Vltavou.
14

Běžci brodili Vltavu s pomocí lana

Hasiči a sportovci slavili výročí společně

Planá – Dvoje oslavy připravili v sobotu v Plané. Už 95 let sboru dobrovolných hasičů a 80 let sportovního klubu. K vrcholům programu patřila dražba dresů podepsaných Jaromírem Jágrem a Tomášem Rosickým. „Výtěžek chceme dát na dětský domov v Boršově nad Vltavou,“ zmínil starosta Plané Tomáš Pintér.

Řezbáři vytvoří bystu čestného občana Dačic.

Dačice – Návštěvníci mají možnost sledovat až do pátku vždy od 8 do 18 hodin, jak se neopracované kmeny mění v překrásné sochy. V Kancnýřově sadu na Palackého náměstí letos vznikají sochy z topolového dřeva, které se pak stanou ozdobou dačických městských interiérů.

Vodáci si zoufají, Lužnice trpí nedostatkem vody.

Táborsko – Sucho posledních týdnů trápí nejen zemědělce a zahrádkáře, ale i vodáky. Voda chybí v řekách i nádržích. Kvůli tomu se ruší některé sportovní akce.

Kam za zábavou a poznáním

Českobudějovicko - tipy na volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT