„Bylo to nutné, školka už doslova praskala ve švech. Kapacita byla nedostačující, teď máme čtyři třídy a zbyla nám i volná místa," vysvětluje ředitel Základní školy a Mateřské školy Dubné Václav Meškan. „Oproti minulým letům, kdy jsme řadu zájemců museli odmítnout, jsme už pro letošní školní rok mohli přijmout všechny děti," doplňuje ředitel a dodává, že do nové třídy bylo třeba přijmout i novou posilu učitelského sboru.

Stavba třídy začala na konci minulého školního roku.

„Začalo se zde pracovat už v polovině května, takže jsme se proto snažili uzpůsobit režim prací tak, aby se děti příliš nepotkávaly se stavbaři. Nová třída vznikla z malého skládku. A aby na ni byl vůbec prostor, bylo třeba také srovnat terén, takže to nebylo úplně jednoduché," popisuje Václav Meškan.

Pro děti vznikla i nová jídelna a výdejna jídla. „Školku totiž máme rozdělenou dvě třídy jsou v samostatné budově a dvě třídy, do těch se počítá i tato nová, jsou přímo na základní škole. Děti, které chodily do třídy na základce, využívaly naši školní jídelnu. Teď už mají vlastní, což je pro ně i pro nás samozřejmě mnohem pohodlnější," vysvětluje ředitel školy.

Právě jídelnu navíc vlastnoručně dozdobily veselými malůvkami místní učitelky.

Na rozšíření teď čeká i základní škola v Dubném. „Máme plný stav, už pro letošek. Pro příští školní rok budeme muset řešit, kam dáme další třídu. Již nyní totiž víme, že budeme mít o jednu třídu navíc," popisuje situaci na základní škole zástupce ředitele Jan Proll. „Musíme doufat, že se nám podaří dostat hodně páťáků na víceletá gymnázia, pak bychom mohli sloučit šesté třídy do jedné, to by nám pomohlo," směje se Václav Meškan.

Základní škola by se tak v následujících letech mohla rozšířit o šest tříd, tedy vlastně o polovinu své stávající kapacity. „Výhodou je, že škola má ve vlastnictví pozemky, takže je kam rozšiřovat. Ve škole by rozšířením navíc přibyly také například výukové dílny, které nám nyní chybí," dodává ředitel. Stavba nové části školy by měla začít už příští rok. „Už máme zpracovaný projekt, odhadem by to mělo stát 21 milionů," naznačuje Václav Meškan.