Město po červencové rezignaci starosty Milana Šnorka (ODS) vede pouze místostarostka Pavla Fraňková (KDU-ČSL). Občanští demokraté proto požádali, aby zastupitelé ve čtvrtek večer projednali volbu sedmého člena rady města, neboť tento post byl po rezignaci starosty stále neobsazený. Kromě toho měli zvolit dalšího, tzv. prvního místostarostu.

Zatímco prázdný post v radě obsadili, když na post radní zvolili zastupitelku Martinu Sudovou (ODS), prvního místostarostu nezvolili. ODS navrhovala svého radního Tomáše Tvrdíka. Ten ale získal jen osm hlasů, 10 zastupitelů se hlasování zdrželo a nikdo nehlasoval proti.

Zařazení bodů volby radního a prvního místostarosty na program jednání navrhl radní Lubomír Marek (ODS). Ten ještě před čtvrtečním zastupitelstvem svůj krok zdůvodnil: „Jsme vedoucí strana koalice, proto cítím odpovědnost za to, co se ve městě bude dít.“ Doplnil, že jediným statutárním zástupcem Týna je Pavla Fraňková, což není ideální situace. „Nechceme-li dopustit, aby byl ohrožen chod města. Mělo být mít dva statutární zástupce, vždyť stát se může cokoliv,“ doplnil už dříve Lubomír Marek s tím, že místostarosta by svou funkci nemusel vykonávat jen pár dní, ale s ohledem na to, jak se mohou protáhnout povolební vyjednávání o příští koalici, třeba i více týdnů.

https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/na-listcich-chybel-jen-jednou-20180920.html

Pro zvolení Tomáše Tvrdíka do pozice prvního starosty byla připravena hlasovat i opoziční ČSSD. Předseda místní organizace ČSSD David Slepička zmínil v minulém týdnu, že pro město je důležité, aby mělo dva statutární zástupce. Byť se jedná jen o krátkou dobu. „Nepodpořil bych obsazení postu uvolněného starosty. Ale volba neuvolněného prvního místostarosty mi přijde jako vhodné řešení,“ sdělil.

Více se dočtete v sobotním tištěném vydání Českobudějovického deníku.