Pokud se nezvýší naše platy a nezmění se systém lékařského postgraduálního vzdělávání, podáme hromadnou výpověď a celé zdravotnictví zkolabuje. Tím vyhrožují lékaři zapojení do výzvy Lékařského odborového klubu s názvem Děkujeme, odcházíme. Její představitelé tento týden dorazili do jižních Čech a hledají podporu mezi zdejšími zdravotníky.
„Chceme spravedlivé finanční ohodnocení nemocničních lékařů. Usilujeme o to, aby nastupující lékař měl minimum 200 korun na hodinu. Není to nijak nemorální, když se podíváme na hodinové tarify, které si účtují například řemeslníci, zedníci či autoklempíři,“ přiblížil Pavel Vávra, lékař z Nového Města na Moravě, který již 10 let pracuje jako internista a nyní je tváří kampaně. Druhým požadavkem lékařů je ustálení systému postgraduálního vzdělávání, současný se podle nich stále mění, stresuje a vysává absolventy.
K výzvě se už připojilo přes tři tisíce lékařů z celé republiky, na jihu Čech je však zatím podpora malá, v českobudějovické nemocnici dokonce nulová. To potvrzuje i jeden z místních lékařů. „Ještě váhám. Ty požadavky jsou určitě na místě, ale nevím, jestli chci do něčeho takového jít. Záleží, jak se rozhodnou kolegové,“ řekl.
Právě proto objíždí v těchto dnech tvůrci výzvy jihočeské nemocnice. Věří, že když zdejším lékařům vysvětlí, o co jde, a jak z toho mohou profitovat, podpora značně vzroste. „Podobnou zkušenost máme například z Litomyšle. Po našem setkání podepisovali doktoři výzvu přímo na místě,“ popsal Vávra.
Autoři kampaně upozorňují také na to, že v českých nemocnicích stále ubývá lékařů a pokud se nezmění podmínky, zasáhne zdravotnictví do tří let velká personální krize. Za prvních osm měsíců letošního roku odešlo podle Vávry do zahraničí 400 kvalifikovaných zdravotníků. „Jejich odchod nijak nesouvisí s naší výzvou, je samovolný a zcela logický. Počet lidí, kteří jdou za prací do zahraničí se již téměř blíží jednomu promočnímu ročníku. Pokud se to nezačne hned řešit, tak se systém zhroutí sám od sebe,“ zdůraznil.
Jedním z lékařů, kteří opustili české zdravotnictví, je Luděk Polák. Pracoval mimo jiné na chirugickém oddělení budějovické nemocnice, nyní působí v Anglii. Také podle něj je odchod zdravotníků do zahraničí zcela logický. „Za podmínek, které zde panují, nebude nikdo tu práci chtít dělat,“ poznamenal s tím, že v zahraničí se čeští lékaři rozhodně uplatní a nemusí zde sloužit tak často přes čas jako v českých nemocnicích, kde je nedostatek personálu.
Českobudějovická nemocnice však údajně dosud větší problémy nemá. „Obecně lze říci, že na odděleních, kde pracuje v průměru kolem 15 lékařů, chybí oproti tabulkovým stavům jeden až dva lidé. To ale nijak neovlivňuje kvalitu provozu a péči o pacienty,“ uvedl mluvčí Jan Dušek.
Po jihočeské zastávce zamíří tvůrci výzvy Děkujeme, odcházíme do dalších krajů. Pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, jsou rozhodnuti podat na konci roku hromadnou výpověď. „Pan ministr souhlasí s tím, že platy ve zdravotnictví nejsou optimální. Nicméně v ekonomické krizi, která se týká všech bez rozdílu, není možné aby byly výrazně zvyšovány,“ reagoval Vlastimil Sršeň za ministerstvo zdravotnictví.
Lékaři však argumentují tím, že nechtějí peníze ze státního rozpočtu. „Nechali jsme udělat ekonomickou analýzu a ta ukázala, že potřebné peníze se nachází přímo ve zdravotnickém systému, jenom musí být efektivněji přerozdělovány,“ uzavřel Vávra.
Výzva Děkujeme, odcházíme
Vedle toho chtějí změnu současného systému postgraduálního vzdělávání.
Prohlašují, že jsou připraveni podat k 31. prosinci tohoto roku hromadnou výpověď. Výzvu zatím podpořilo 3107 lékařů, tento týden objíždí tvůrci kampaně jihočeská města a snaží se získat podporu od zdravotníků z místních nemocnic.