Lidé si sem mohli přijít pro radu, za pomoci odbornic vyplnit kolonky, se kterými si nevěděli rady a dokonce formuláře i podat. K zaplacení daně to měli pár metrů na poštu. Žádná fronta, vstřícný přístup, není divu, že odcházeli spokojeni.

„Byli na mě hodní,“ pochvaloval si s úsměvem po sotva desetiminutové konzultaci Jaroslav Berit z Hluboké nad Vltavou. Daňové přiznání vyplňoval letos poprvé a rovnou si nechal poradit. „Mám dobrý pocit, že je vše v pořádku, určitě je to znazší s takovou pomocí,“ ocenil vstřícnost finančního úřadu.

Ten obdobně jako loni vysílá své lidi do městm které projeví zájem. Na Hluboké, ve Zlivi a v Lišově byli letos pětkrát, v Nových Hradech radili jednou.
Podle zkušeností pracovnic, které do terénu letos vyjíždějí, se často objevují dotazy na společné zdanění manželů, výjimkou nejsou ani starší lidé, kteří mají nějaký příjem a s jeho zdaněním si nejsou jisti. Dotazů padá hodně, ale skutečný oříšek se zatím neobjevil.

“Jsou tu naprosto báječné podmínky pro práci, k dispozici je dokonce počítač s internetem,“ odmítala spolu s pracovnicemi finančního ůřadu mluvčí Finančního ředitelství Jaroslava Musilová myšlenku, že by práce na hlubocké radnici znamenala poněkud polní podmínky. Na druhou stranu i starosta Hluboké Tomáš Jirsa si snahu přiblížit úřady obyčejným lidem pochvaluje. „Je dobře, že je tak byrokracie alespoň jednodušší. myslím, že podobně by měli své úředníky častěji vysílat k lidem i další úřady,“ míní Jirsa

„Vypadá to, že pro mnoho lidí je opravdu výhodou, že nemusí jezdit na finanční úřady a správce daně mohou využít v době, kdy je v místě jejich bydliště. Navíc sem stejní pracovníci jezdí opakovaně, takže lidé mohou konkrétní záležitost probrat poměrně důkladně, přinést si podklady“ zdůrazňuje Musilová.

I ti, kteří zamíří rovnou na finanční úřad a nebudou si zcela jisti, jak naložit s formulářem, se nemusí ostýchat požádat o radu. „Na výjezdech je ale více času, můžeme se poplatníkovi věnovat důkladněji,“ vyzdvihuje další výhodu výjezdů. Ty včerejším dnem skončily, úředníky čeká do konce měsíce nápor poplatníků a pak důsledná kontrola všech přiznání.