Stát zřejmě uvolní příští rok pro obce o 4,6 miliardy korun více než letos. „Alespoň něco. Ten efekt mohl být daleko větší,“ zdůraznila včera starostka Dubného Božena Kudláčková.


Dubné patří mezi malé obce, které si už dlouho stěžovaly, že do jejich pokladen přichází málo peněz. Dokonce připravily i petici, se kterou zaútočily na parlament a ministerstvo financí. K jejím signatářům patřilo i Dubné.


Teď stát ustoupil, hodlá pozměnit pravidla a obcím a městům rozdělit navíc zmíněných 4,6 miliardy korun ročně. Příslušný zákon už prošel prvním čtením ve sněmovně a je velká naděje, že od 1. ledna 2008 začne platit.


Na dřívější úpravě se například kritikům nelíbilo, že velká města dostávala na jednoho obyvatele více peněz než malé obce.


Dalším problémem bylo rozdělení sídel do čtrnácti pásem. Skok o jedno pásmo díky několika tisícům obyvatel mohl znamenat i stovky milionů navíc. Například České Budějovice a přibližně stejně velkou Olomouc dělily podle náměstka primátora Rudolfa Vodičky právě stovky milionů korun. Nyní si snad České Budějovice polepší o 35 milionů korun ročně.


„Vládní návrh ruší čtrnáct pásem. Také už to nebudou schody, ale křivky,“ řekl k budoucímu přidělování peněz Petr Braný, poslanec a člen rozpočtového výboru sněmovny.

Drtivá většina obcí by si měla podle nového přerozdělení daňových příjmů pomoci. Výjimky však potvrzují pravidlo. Na Českobudějovicku k nim patří Vidov. V celé České republice si pohorší 21 měst.

Od ledna příštího roku chce stát uvolnit pro obce o 4,6 miliardy korun více. Alespoň podle návrhu, který prošel ve sněmovně v prvním čtení.
Největší skok v regionu by čekal krajské město. „Pokud bude novela schválena, mělo by do našeho rozpočtu přijít asi pětatřicet milionů korun navíc,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Vodička.


Kolik přesně by dostali do obecní pokladny v Borku, to zatím nevědí. Roli bude hrát i velikost katastru obce. „Podle nových rozpočtových opatření by se měla zohledňovat i velikost katastru obce. Je rozdíl udržovat jeden kilometr nebo čtyřicet kilometrů místních komunikací,“ řekl včera k očekávané změně starosta Borku Václav Fučík.


„Pro nás by to přibližně byly necelé dva miliony korun. Neznám obec, která by peníze navíc nevyužila,“ zdůraznil starosta Borku. Poukázal přitom na nutnost zajistit chod obce, kam patří peníze na školu, příspěvek dopravcům na dopravní obslužnost a podobně. Teprve potom prý přicházejí na řadu investice. Na ty má dnes Borek dva miliony korun, takže by se jeho možnosti zvýšily o 50 až 100 procent, podle toho, jak nakonec dopadne ve výpočtech ministerstva financí. Poslanci v úterý večer propustili vládní předlohu do tzv. druhého čtení. „Prodloužili jsme schůzi, ale nakonec jsme předlohu schválili,“ řekl včera poslanec a člen rozpočtového výboru sněmovny Petr Braný, který je zároveň českobudějovickým zastupitelem. Sám by chtěl, aby se podíl obcí na přerozdělení výnosu daní ještě zvýšil oproti projednávané předloze, aby se tak příjmy obcí z daní přiblížily některým zemím západní Evropy. Momentálně ale asi bude většina obcí ráda i za to, že předloha projde úspěšně druhým a třetím čtením ve sněmovně a pak Senátem a přes prezidenta. Zákon by platil od 1. ledna 2008.


Nejvíce by si podle Braného polepšily obce do 1500 obyvatel. Paradoxně se v této kategorii nachází také Vidov, který by si možná jediný na Českobudějovicku mohl pohoršit. Bylo by to podle všeho ale jen o nepříliš významnou částku. Rozhodně by neměl Vidov potkat osud Úsilného, které při změnách příjmů obcí před lety přišlo přes noc o miliony korun.


Největší šok z nových pravidel zřejmě zažije Olomouc, mnohokrát zmiňovaná českobudějovickým magistrátem. „Pohorší si takřka o sto padesát milionů korun. Situací města se bude individuálně zabývat ministerstvo financí,“ uvedl pro Deník Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu měst a obcí České republiky. Jech dodal, že pro další obdobně postižená města bude svaz požadovat u poslanců finanční kompenzace.