„Daňové přiznání podané po tomto termínu totiž může znamenat nejen zvýšení vyměřené daně až o 10 %, ale v případě pozdní úhrady daňové povinnosti je nutné počítat i s úroky z prodlení,“ upozorňuje mluvčí finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Podle odhadů nechala daňové přiznání na poslední chvíli minimálně třetina, ne–li polovina poplatníků. Jihočeské finanční úřady mohou tedy počítat tento týden s pořádným frmolem. „Na přepážkách to ale odsýpá rychle, i když se někde nárazově utvoří fronta, bývá rychle odbavena,“ líčí Musilová stav u přepážek. „Také tam budu muset zaběhnout, ale nedělám si z toho hlavu, v posledních letech to byla pokaždé otázka maximálně několika minut,“ pochvaluje si učitelka Dana Bendová, která si přivydělává jazykovými korekturami a musí své příjmy přiznávat.

Vstřícný krok

Finanční úřady ani zdaleka nechtějí vystupovat jen v roli strašáka. Naopak vycházejí poplatníkům vstříc. Dokonce vysílají i své pracovníky do vybraných obcí. „Zde můžou daňoví poplatníci odevzdat své daňové přiznání, popřípadě si mohou zároveň i nechat poradit od zkušených pracovníků finančních úřadů,“ přibližuje Musilová jednu z možností, jak se s papírováním pohodlně vypořádat.

Po obdobné akci z loňska si výjezdy odborníků do terénu získávají svou oblibu. „Není to sice zádná masová akce, ale poměrně dost lidí už využívá možnosti nechat si poradit a nemuset přitom jezdit nikam daleko,“ říká Musilová.

Ti, kdo zamíří rovnou na finanční úřad, mohou využít rozšířených úředních hodin na všech podatelnách finančních úřadů. „Od 25. do 28. března a v pondělí 31. března jsou podatelny všech finančních úřadů v Jihočeském kraji otevřeny do 18 hodin. V sobotu 29. března jsou otevřeny podatelny na finančních úřadech v sídlech okresů, to je v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Písku, Strakonicích, Jindřichově Hradci, Táboře a Prachaticích od 8 do 12 hodin,“ upřesňuje Musilová.

Tyto úřední hodiny ovšem neplatí zároveň i pro pokladny na finančních úřadech. „Po celou dobu nemohou být otevřeny z technických důvodů,“ vysvětluje Jaroslava Musilová. „V každém případě je možné daň zaplatit na poště speciální daňovou složenkou, která není zpoplatněna. Tyto složenky jsou k dispozici na každé poště i na každém finančním úřadě, popřípadě ve vybraných obcích,“ dodává.

Daňové přiznání může na adresu finančního úřadu pochopitelně doputovat i obyčejnou poštou, majitelé elektronického podpisu mohou poslat přiznání elektronicky. Vše potřebné najdou na stránkách české daňové správy http://cds.mfcr.cz.