O víkendu se zástupci dárcůkrvez celé republiky sejdou na jihu Čech.
„Do Českých Budějovic přijedou účastníci sobotního republikového setkání zástupců klubů dárců krve,“ říká Jiří Mareček, předseda Klubu dárců krve českobudějovické pobočky Českého červeného kříže.
„Hosty našeho jednání budou také zástupci budějovického hokejového klubu. Představíme i společný projekt na podporu bezplatného dárcovství.“

Budvar po jednání
Již 18. setkání dárců krve se koná v českobudějovickém hotelu CB Royal. Mezi účastníky bude i primář transfuzního oddělení českobudějovické nemocnice Petr Biedermann.
„Skutečným měřítkem pomoci bližním jsou činy, a za ty vám moc děkujeme,“ chválí všechny dobrovolné dárce krve primář.
Sobotní program bude zakončen prohlídkou pivovaru Budějovický Budvar.

Podobná setkání se konají jednou ročně a účastníci si při něm vyměňují zkušenosti k rozvoji bezpříspěvkového dárcovství krve.
„Hlavní myšlenka, kterou chceme na setkání prezentovat, je způsob ocenění bezpříspěvkových dárců krve,“ pokračuje Jiří Mareček.
„Distancujeme se od snahy některých skupin, které chtějí bezplatným dárcům nabízet speciální výhody, jež by ale narážely na dodržení kodexu dárce krve. Finanční profit nesmí být nikdy motivem pro dárce ani pro odběrový tým.“

Dobrovolní bezpříspěvkoví dárci krve mají být přitom vždycky povzbuzeni a morálně oceněni.
„Chceme také poukázat na dárce krve ve všech společenských skupinách,“ pokračuje Jiří Mareček.
„Mnoho umělců i sportovních hvězd a mediálně známých osobností totiž krev daruje. Přesto se tato informace ve výčtu jejich úspěchů nevyskytuje.“
Když známý hokejista Jaroslav Pouzar onemocněl leukémií, vyzýval hokejový klub veřejnost, aby se připojila k darování kostní dřeně. Odtud už je jenom krůček ke kroku darovat krev.

„S hesly jako např: Krev nepatří na plochu, ale do žil nebo Hokej s kapkou krve chceme, aby darování bylo součásti života lidí,“ říká Jiří Mareček.
Klub dárců krve v Č. Budějovicích má za sebou hodně dalších aktivit. Například již 6. ročník koncertů pro dárce krve, 16. ples dárců krve s tombolou nebo graficky ztvárněný symbol kapky krve na autobuse MHD v krajské metropoli.

Plnokrevný život
„Nejenom vážné věci, ale také zábava patří k členům našeho Klubu dárců krve,“ usmívá se Jiří Mareček.

„Jezdíme společně na lyže a vaříme na sněhu kotlíkový guláš, stavíme pořadatelskou pomoc na křižovatkách při cyklistické části triatlonu v Mydlovarech nebo hrajeme kuželky v Nové Vsi. Konec roku slavíme výstupem na Kleť, v létě sjíždíme na raftech Vltavu a Malši. Dokazujeme, že nás mnoho let dárcovství krve spojuje a dobrá parta přitahuje. Klub je otevřen i novým zájemcům, najdete nás na webu www.kdkcb.cz,“ dodává Jiří Mareček.