Proseděné židličky v charitních poradnách obsadili ve čtvrtek zvědavci místo zoufalých klientů. U příležitosti Dne charity totiž uspořádali zaměstnanci Diecézní charity České Budějovice den otevřených dveří.
„Desítky návštěvníků si prohlédly v Kanovnické ulici poradnu Eva pro ženy v nouzi, poradnu pro cizince i dobrovolnické nebo intervenční centrum pro oběti domácího násilí,“ říká ředitelka charity Michaela Čermáková.

„Dopoledne k nám přišli kolegové z jiných neziskových organizací a samosprávy, odpoledne zájemci z řad veřejnosti,“ prozrazuje vedoucí poradny Eva Lucie Kolářová a dodává, že počet jejich klientů v současné době stále roste.
„Kromě poradenství se věnujeme i terénní práci v rodinách,“ říká Lucie Kolářová.

Michaela Čermáková ve čtvrtek také předala Cenu charity aktivní dobrovolnici a sponzorce Haně Adámkové. „Pro cenu jsem si nemohla dojet do Prahy, protože jsem byla nemocná,“ vysvětluje majitelka realitní kanceláře, která si ceny velmi považuje.
„S charitou spolupracuji několik let. Účastním se projektu Adopce na dálku, kde sponzoruji vzdělání a potřeby chudého dítěte v zahraničí. Loni jsem nakoupila dvě bedny dětských bot, které pak charita odvezla chudým dětem do Rumunska.“

Podle podnikatelky Hany Adámkové stále není běžné, aby si lidé všímali chudších lidí kolem sebe. „Lidé pomáhají málo, a nevím proč. Překvapujeme mě, že se lidé moc nezapojují. Nejde přece jenom o peníze. I někteří mí kolegové se diví, že takhle charitě pomáhám,“ svěřuje se.
„Přitom každý člověk, který má byt v paneláku, pracuje a denně se dosyta nají, je na tom v podstatě dobře, takže by mohl i malou částkou pomoci lidem, co takové štěstí nemají. Zdraví lidé, co mají práci, by se o své bohatství měli podělit s těmi, kteří jsou zdravotně nebo sociálně handicapovaní.
Michaela Čermáková připomíná, že většina charitních dárců pochází z méně majetných poměrů.

„Bohatých sponzorů je málo. Ale i desetikoruny a stokoruny dokáží lidem v nouzi pomoci, takže dárcům děkujeme za jakýkoliv projev solidarity,“ říká ředitelka.
„Navíc dokážeme dárcům a sponzorům ušít konkrétní úkol přímo na míru, jak a komu mohou efektivně pomoci. Podnikatelé by neměli zapomínat ani na to, že si darovanou částku mohou odečíst ze základu daně,“ doplňuje Michaela Čermáková.