„Překvapilo nás, jaké knihy nám sem lidé nosí," říká Patricie Reisnerová, jedna ze čtyř organizátorek akce. „Ani jsme nečekaly, že jich bude tolik. Navíc jsou mezi nimi opravdu zajímavé kousky," ukazuje na hromadu vyskládaných knih, kde nechybí dětské knihy, detektivky, ale ani známá díla českých a zahraničních klasiků.

Symbolickou částku, za kterou se budou knihy nashromážděné v Kredanci prodávat pomohou dívkám určit manželé Täuberovi, vlastníci dvou známých budějovických antikvariátů. „Jsme rády, že nám pomohou," usmívá se Karolína Míková. „Sami se nám nabídli, když jsme do jejich prodejny nesly letáčky."

Každý kdo má doma nepotřebné knihy, je může donést přímo do kulturního prostoru Kredance. Pro sběr knížek si studentky zapůjčily také modré kontejnery, které označené umístily na různá místa v Českých Budějovicích.

„Celý projekt vznikl už na podzim," vysvětluje Tereza Cempírková. „Bylo to na semináři společenských věd."  Úkolem bylo vymyslet projekt, který pomůže zlepšit prostředí nějaké komunity v našem okolí. „Patricie do školky v Zachariášově ulici jako malá chodila, proto jsme si ji vybraly," vysvětluje Karolína Zikešová.

Studentský projekt zaštiťuje mimo jiné i organizace British Council a také společnost Člověk v tísni. „Kniha je komodita, kterou má doma každý, třeba i někde zastrčenou," vysvětluje Tereza, proč si vybraly zrovna knihy. „A navíc ke čtení potřebujeme oči, takže to má souvislost i se zrakově postiženými."

„Na pátek jsme přichystaly zajímavý program, na který je vstup zdarma," představuje plán akce Kniha za knihou Karolína. „S prodejem začneme ve dvě hodiny. V pět hodin nám přijde předčítat z dětských knih herec Jan Hušek z Jihočeského Divadla. A máme připravený i hudební program, od sedmi nám zahraje například skupina Evakuační Plán," dodává.

V sobotu od jedné hodiny pak bude pokračovat prodej knih. „Teď hlavně doufáme, že si sem přijde koupit knihu dost lidí," doplňují mladé studentky gymnázia na závěr.

JANA KLOMFAROVÁ