Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřednická mašinerie matce ubírá energii a čas pro postiženého syna

České Budějovice - Když bylo Davidovi sedm let, stála Zdeňka Dočekalová před závažným rozhodnutím. Dát těžce mentálně postiženého syna do ústavu, nebo si ho nechat doma. Rozhodla se pro druhou variantu, protože si nedovedla představit, že by David nežil doma s rodinou.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Čerstvě osmnáctiletého Davida vyzvedává odpoledne z českobudějovické Arpidy jeho maminka Zdeňka Dočekalová. Díky zařízení, která pomáhají zdravotně a mentálně postiženým osobám, zvládá Zdeňka Dočekalová také práci středoškolské učitelky.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Svého rozhodnutí nikdy nelitovala. Jediným problémem, který jí ale pořád ztrpčuje život, jsou úřady.

„Před změnou zákona, která proběhla v minulém roce, jsem nepobírala žádné příspěvky, jen na benzin. A to proto, že jsem byla zaměstnána a na příspěvek na péči o osobu blízkou jsem neměla nárok,“ popisuje Zdeňka Dočekalová, která pracuje jako učitelka na střední ekonomické škole.
„Cítila jsem to jako nespravedlnost, odváděla jsem zdravotní a sociální pojištění a daně,“ postěžovala si s tím, že zatímco rodiče, kteří jsou s handicapovanými dětmi doma, měli nárok na podporu od státu, ona nedostala ani korunu.

Příspěvek na péči

V lednu 2007 byl vydán nový zákon a paní Dočekalové přinesl pozitivní změnu – její tehdy už sedmnáctiletý syn získal nárok na pobírání příspěvku na péči.

Tehdy ale ještě Zdeňka Dočekalová netušila, že se dostane do úřednické mašinerie, která potrvá půl roku a za dalšího půl roku se bude opakovat.
„O příspěvek jsme zažádali hned v lednu, v březnu k nám přišly dvě sociální pracovnice, vyplnily se mnou dotazník o soběstačnosti, stavu syna a tak dále,“ vypráví Dočekalová.

K dotazníku musela doložit i zdravotní dokumentaci syna. „Předložila jsem jim všechny zprávy od doktorů – neurologa, dětského lékaře i soudního psychologa kvůli zbavení způsobilosti k právním úkonům.“

Sám se ani nenají

David je těžce postižený, ve svých osmnácti letech je mentálně na úrovni dvouletého dítěte. „Nemluví, počůrává se, sám se nenají, potřebuje neustálou asistenci, v noci k němu třeba desetkrát vstávám,“ popisuje matka Davidův stav.

Synovi na míru také rodina přizpůsobila domek, kam se před třemi lety přestěhovala. Kvůli Davidovu handicapu nikde nesmí být překážky, pohybu postiženého syna přizpůsobili zahradu a okolí domu.

Půl roku čekání

„V březnu jsem dostala dopis, že je případ odročen do doby, než to posoudí posudkový lékař. Pak se půl roku nic nedělo,“ pokračuje Dočekalová v popisování svých trablů s úřady.

Po tu dobu samozřejmě rodina žádný příspěvek nedostávala. Až když se netrpělivá matka sama vydala za posudkovou lékařkou a vysvětlila jí situaci, případ se pohnul.

Do čtrnácti dnů byl příspěvek na péči odsouhlasen a David byl zařazen do 4. skupiny postižení, což značí úplnou závislost. Výše příspěvku činí měsíčně jedenáct tisíc korun.

„Nový systém se mi líbí, dává možnost výběru,“ tvrdí pracující matka. Rodiče postižených dětí (případně sami invalidní občané) si mohou vybrat a zaplatit sociální služby, které chtějí využít – i když často při potřebném využívání sociálních služeb není zpravidla výše příspěvku na péči zcela dostačující, zejména ve skupinách s nižším stupněm závislosti, tedy i s menším příspěvkem.

Příjemci příspěvku se tedy mohou rozhodnout, zda a jaké sociální služby využijí. „Můžeme si zvolit, do jaké míry využijeme služby zařízení sociální péče“, vysvětluje Dočekalová s tím, že přes den pobývá syn v českobudějovické Arpidě. Jednou za čas navštěvuje ale i Světlušku nebo borovanskou Borůvku, to proto, aby si zvykal i na jiné prostředí.

„Je to úžasný kompromis, můžu dělat práci, která mě baví, a David je v kolektivu, potřebuje mít kolem sebe lidi a učit se také od někoho jiného než od lidí z rodiny,“ zdůrazňuje Zdeňka Dočekalová, když kategoricky odmítá, že by se synem byla doma.

Úplně vše znovu

Kdo by si ale myslel, že celá věc s úřady je nyní vyřešena, ten by se nehezky spletl.

„V únoru bylo Davidovi osmnáct. Z magistrátu nám přišlo oznámení, že odbor sociálních věcí bude znovu posuzovat nárok na příspěvek podle kritérií stanovených pro osoby starší 18 let. To znamená úplně všechno nanovo – domluvit se s úřednicemi na termínu návštěvy, vyplňovat znovu úplně stejný dotazník, znovu k posudkovému lékaři. Co čekáte, že se za půl roku u těžce postiženého člověka změní?“ táže se Davidova matka.

Již v listopadu, tedy čtyři měsíce před Davidovými narozeninami, začala Zdeňka Dočekalová vyřizovat svému synovi invalidní důchod. Opět dokládala všechny lékařské zprávy a posudky, v lednu byli pozvání k posudkovému lékaři. Celá žádost teď poputuje do Prahy a vyjádření by mělo přijít za další dva měsíce, kdy budou Dočekalovi čekat. „Chápu, že úředníci postupují podle zákona, ale tohle je naprosto zbytečné a nesmyslné. Proč jsme tak důsledně úředničtí? Vždyť všechno jde z peněz daňových poplatníků. Určitě je spousta lidí, kteří sociální systém zneužívají, ale úředníci šťourají tam, kde by nemuseli. Rodiče postižených dětí si to nezaslouží,“ míní Dočekalová.

Na rozdíl od úřednického šimla ale Zdeňce Dočekalové velmi pomáhají sociální ústavy. „Jsem ráda, že existují zařízení jako Arpida, Borůvka a Světluška. Je to výborné prostředí a mému synovi je tam dobře. Umožňují nám plnohodnotný život,“ pochvaluje si.

Příspěvek:

Poskytování příspěvku na péči vyplývá z nového zákona o poskytování sociálních služeb, který vešel v platnost 1. ledna 2007. Zákon změnil i systém financování zařízení, poskytujících sociální služby: peníze na provoz už nedostávají od státu, ale od klientů, kteří si jejich služby kupují. Potřební klienti získávají finanční prostředky na tuto péči právě ve formě příspěvku na péči.

Autor: Daniela Procházková

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení