Může zde žít až 32 dětí, které jsou rozděleny do čtyř rodinných skupin. O každou skupinu se starají dvě vychovatelky, kterým však děti říkají teto.
V areálu se nachází dva ubytovací komplexy, v každém z nich jsou dva „byty“. Rodiny mají k dispozici obývací pokoj s kuchyní a dále samostatné dětské pokoje. V jedné budově je také školní jídelna. „Ve školní jídelně děti společně obědvají. Snídaně, svačiny a večeře si mohou brát do svých bytů,“ vysvětlil nový ředitel Miroslav Kouřil.


Rozvoz do škol
„Naše děti nemají problém s výchovou, tudíž navštěvují běžné vzdělávací instituce,“ řekl ředitel. „Děti do mateřských škol a prvního stupně základních škol rozvážíme sami autem. Ty starší doprovází vychovatelky na zastávku městské hromadné dopravy,“ dodal.


Dětský domov se jim snaží zajistit bohatý program. Děti chodí do různých kroužků, které nabízí základní školy. Spolupracuje i s ostatními dětskými domovy po celé republice. Organizace jako například Domov dětí a mládeže, Sokol České Budějovice nebo fotbalový klub Boršov jim poskytují sportovní a zábavné akce.


Úspěchy
Děti mají také povolené vycházky, kdy se mohou věnovat vlastním aktivitám. „Dostávají měsíční kapesné, jehož výše je stanovena zákonem. My pak máme možnost jim výši kapesného upravit,“ konstatoval Kouřil.


Nemusí však zůstávat v domově celý týden, mohou jezdit na víkendy domů ke svým rodičům. Ale i dětský domov jim zajišťuje nejrůznější víkendové akce.


„Pořádáme pro ně i různé výlety. Magistrát města Prahy nám připravil sportovně společenskou akci. Děti měly možnost zahrát si plážový volejbal či fotbal. Čekala je také projížďka po Vltavě nebo návštěva pražské zoologické zahrady,“ sdělil Miroslav Kouřil.

Minulý víkend se dvě děvčata a jeden chlapec zúčastnili sportovní mezinárodní soutěže v Maďarsku. „Naše reprezentantka ve sprintu Štěpánka Hadačová se umístila na třetím místě. Ve skoku do dálky uniklo Miroslavu Sedlákovi třetí místo jen o chlup. Na vině byl horší zdravotní stav soutěžícího. Členka volejbalového týmu Michaela Buiová přivezla stříbrnou medaili. Všichni jsme na ně velice pyšní,“ pochvaloval si ředitel Kouřil. „Ve funkci ředitele tohoto domova jsem velice spokojený. Musím říct, že se mi zde líbí den ode dne víc,“ přiznal.


Provozní náklady dětského domova financuje Jihočeský kraj. Nadace Lívie a Václava Klausových zprostředkovává dětem konta ve spolupráci s Komerční bankou nazvané Startovné do života. Peníze z konta jim slouží do začátků, když opustí dětský domov. Pomáhá jim i Nadace manželů Jakubiskových nebo Nadace Terezy Maxové. Hmotné i finanční sponzorské dary dostávají od různých budějovických firem.


Dětský domov zajišťuje péči dětem od tří do osmnácti let. Na základě dohody zde mohou zůstat i po dosažení zletilosti do věku 26 let v případě, že se nadále připravují na budoucí povolání.

Petra Friedrichová
Eva Hanzalová