Letos již třetím rokem pořádalo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích akci Rozsviťme demokracii. Měla v sobotu 17. listopadu 2018 nejen připomenout 17. listopad 1939 a 1989, ale také obecně potřebu demokracie v moderní občanské společnosti.

Akce se tentokrát konala u příležitosti Noci divadel, při níž mohla veřejnosti v sobotu odpoledne a večer třeba nahlédnout do zákulisí nebo navštívit novou hru Elity.

Průvod na podporu demokracie vyšel od divadla symbolicky v 17.11 a hlavní program pak následoval na Piaristickém náměstí. Tam bylo například možné podepsat i petice na obranu tureckých studentů, kteří jsou stíháni za protiválečné protesty. Podle Lukáše Průdka, ředitele Jihočeského divadla se na akci Rozsviťme demokracii podílely i Amnesty International nebo iniciativa Společně udržme demokracii. „Cítíme, že Jihočeské divadlo by mělo být platformou k diskuzi,“ vysvětlil Lukáš Průdek širší význam počinu. Dodal, společenské poselství divadla se neomezuje jen na představení, proto instituce pořádá i jiné akce.

Na Piaristickém náměstí zazněla také výzva k odstoupení premiéra. Jménem občanské iniciativy Společně udržme demokracii (SUD) s ní vystoupili Tomáš Trantina a Tomáš Kuboušek. „Chceme demisi premiéra,“ konstatoval Tomáš Trantina za SUD a doplnil, že respektuje, že vítěz voleb má být premiérem, ale nemůže si dovolit cokoliv. Pokud jednání takového politika podle Tomáše Trantiny překročí přijatelné meze, má ho vlastní čest, spolustraníci nebo další politické strany v parlamentu přimět k rezignaci.

Kritika českého premiéra byla motivací pro účast řady přítomných. Naznačovaly to nejen transparenty Andy, Andy, Andy, už j konec srandy, už ti nepomůže, mistr propagandy nebo Samolibost, trapnost, bezohlednost.

Na to, že třeba Andrej Babiš podá demisi, si na náměstí připili třeba Richard Schmidtmajer a Milan a Iva Saitzovi. Lahev a skleničky vzal sebou Richard Schmidtmajer „naslepo“. „Nebyli jsme domluveni,“ zdůraznil sympatický muž v americké vojenské čepici a připojil, že počítal, že se s někým ze známých potká.

„My jsme věřící,“ doplnil vzápětí Milan Saitz. „Ne v tom smyslu, že bychom pravidelně navštěvovali kostel. Ale tady u kostela věříme, že třeba premiér odstoupí,“ uvedl Milan Saitz.

Na náměstí přišli zástupci všech generací. Na jeho východní straně přitom vytvořili velký nápis „DEMOKRACIE“. Účastníků pochodu Rozsviťme demokracii bylo celkem několik set, podle Michaly Piskačové z Jihočeského divadla nejvíce za celou dobu pořádání akce. „Myslím si, že letos je to hodně způsobené tím, co se děje v republice, to se nedá od sebe oddělit,“ dodala Michala Piskačová.

Kvůli připomínce Dne boje za svobodu přišel na náměstí student Masarykovy univerzity, ale Budějčák,Martin Novotný. Zmínil, že dorazil i kvůli tomu, jak se dnes posouvají hranice toho, co společnost ještě akceptuje. Jeden ze starších účastníků pak zdůraznil pro Deník, že je škoda, že se více nepřipomíná zároveň to, že 17. listopad je také Mezinárodním dnem studentů, na paměť událostí 17. listopadu 1939, kdy nacističtí okupanti zavřeli české vysoké školy a studenty poslali do koncentračních táborů.

Svou účastí podpořila akci i Eva Prokopcová. „Je to dobré,“ ocenila připomínku významných dnů v československé historii seniorka. A zdůraznila, že změny po roce 1989 byly důležité hlavně pro mladou generaci. Na dotaz Deníku, jak vnímá skepsi u části veřejnosti v dnešní době a nostalgické vzpomínání na to, že dříve bylo lépe, odpověděla, že je to vždy záležitost individuálního posouzení a osobních zkušeností dotyčného. Na typu lidí, na vzdělání, na profesi. „Nedá se to obecně posuzovat,“ řekla Eva Prokopcová. Čeští důchodci třeba nemohou podle ní tolik cestovat jako ti od západních sousedů, kvůli svým příjmům. „Ale můžeme držet palce naší mladé generaci, které se otevřely velké možnosti,“ upozornila s úsměvem Eva Prokopcová a připojila, že díky internetu a pomoci vnoučat mohou dnes i čeští důchodci navštívit vzdálené země, alespoň přes počítač, pokud chtějí.

Na závěr akce na Piaristickém náměstí vystoupilo hudební uskupení McBerds, stejně jako v minulých letech zazněla například Česká hymna nebo studentské Gaudeamus igitur.

„Děkuji Vám všem za účast. Je vidět, že občanská společnost ještě není mrtvým pilířem demokracie,“ rozloučil se následně za pořadatele akce Lukáš Průdek v chladném večeru krátce před sedmou hodinou.