Pátek třináctého je všeobecně považován za nešťastný den. Pověře o smolném dni, byť třeba jen ve skrytu duše, věří snad většina z nás. Hasiči v celé České republice se ale každoročně snaží tuto pověru vyvrátit. Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje vždy právě na tento den „Den požární bezpečnosti“. Připojí se i jihočeští hasiči například v Českém Krumlově nebo Písku.

Každoročně vyhlášené datum není náhodné. Každoročně se jedná o pátek, na nějž připadá 13. den v měsíci. A proč Den požární bezpečnosti? Cílem je překonat vlastní pověrčivost a zamyslet se nad tím, jak se pověrečné smůly jednou pro vždy zbavit. Hasiči se pořádáním různých preventivních akci snaží „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého. Chtějí tak ukázat, že jsou připraveni na všechny mimořádné události, chtějí propagovat požární ochranu a preventivně působit na veřejnost.

Tématem letošního Dne požární bezpečnosti jsou „příjezdové komunikace a nástupní plochy pro hasiče“. Především ve městech je příjezd a zahájení zásahu pro hasiče tzv. Achillovou patou, a to hlavně na sídlištích nebo ve čtvrtích s rodinnými a bytovými domy. Problémem je také narůstající množství aut zaparkovaných v rozích křižovatek nebo zatáčkách, kde je problém se s více než osmimetrovou hasičskou cisternou vytočit.

Hasiči přijíždějící na místo události si se složitou situací dokáží poradit jen díky svým skvělým řidičským schopnostem, místní znalosti a uměním improvizace v dané situaci. Nicméně zdržením při příjezdu, ať už vlivem neukázněných řidičů, kteří jsou pohodlní a neochotní zaparkovat dále od svého bydliště, nebo městským mobiliářem, významně stoupá riziko ohrožení lidských životů. To, že hasiči řeší příjezd k mimořádné události přejezdy přes trávu, průjezdy mezi kontejnery na odpad, mezi pouličními lampami, lavičkami, plůtky či vzrostlou zelení se významně prodlužuje čas, kdy se dostanou ke skutečné záchraně životů, zdraví a majetku.

Zkuste se sami zamyslet na tím, jak parkujete například na velkých českobudějovických sídlištích Máj a Vltava? Kde si ulehčujete cestu k domovu na sídlištích v okresních jihočeských městech? Kde a jak parkujete, když si potřebujete „jen něco rychle vyřídit“?

Kolegové ze Středočeského kraje a z hl. města Prahy spolupracují na projektu „Když jde o život, přeparkovat nestihnete“ aneb „3 metry k životu“. Preventivní klipy, jejichž autorem je HZS Středočeského kraje, naleznete na jejich webu, https://www.youtube.com/watch?v=K_onKjKxoWo. Další videa, informace o projektu a problematické jevy jako takové pak budou spuštěny na facebookových stránkách HZS Středočeského kraje o půlnoci z 12. na 13. září.

I krátkodobě nevhodně zaparkované vozidlo může být příčinou toho, že hasiči nebudou včas tam, kde jsou potřeba. Pamatujte – když jde o život, přeparkovat nestihnete!

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje v rámci Dne požární bezpečnosti otevře své brány pro širokou veřejnost v pátek 13. září na stanici v Českém Krumlově, kde všem zájemcům představí od 8 do 14 hodin svoji výjezdovou techniku a ochranné prostředky.

Hasiči v Písku přiblíží práci hasičů dětem v mateřské školce a také jim přečtou oblíbené Hasičské pohádky. Strakoničtí hasiči se zaměří na vzdělávání žáků základní školy, a to konkrétně v na ZŠ v Bavorově, kde proběhne místní kolo soutěže „Dokaž, že umíš“.

Vendula Matějů

tisková mluvčí HZS Jihočeského kraj