V pátek přibližně v jednu hodinu odpoledne odstartovala jubilejní soutěž dobrovolných hasičů. Na Rudolfově se konaly rovnou dvě soutěže. „První soutěž je obvodová. Zúčastňují se jí hasiči v rámci jednotlivých obvodů. Vítěz této soutěže postupuje do soutěže okresní,“ informuje hlavní rozhodčí Jiří Červák. „Druhá soutěž je zařazena do seriálu soutěží Velké ceny okresu České Budějovice,“ dodává Červák.

Příprava k zásahu

Jednotlivá družstva byla rozdělena do různých kategorií, muži bez omezení, muž nad 35 let, ženy bez omezení, ženy nad 30 let, děti mladší a děti starší. „Dnes je zde třicet družstev dětí,“ uvedl hlavní rozhodčí. Soutěžilo se v požárním útoku. „Přivedla mě k tomu má přítelkyně. Už to dělám přesně rok. Za tu dobu jsem absolvoval už asi pět soutěží. Díky tomu, že je krásný počasí, tak je tu super nálada. Útok se nám moc nevyvedl, ale snad to příště bude lepší,“ prozradil Deníku Václav Šebek, který je dobrovolným hasičem Nového Vráta.

Dobrovolní hasiči tvoří většinou zásahovou jednotku nějaké obce. „Tato akce je jejich jedinou možností praktické přípravy, ve které si prověří celkovou techniku zásahu,“ sdělil Jiří Červák. „Hlavní myšlenkou je jakési zpestření činnosti,“ doplnil. „Dobrovolného hasiče dělám už asi patnáct let. Je to u nás takové rodové. Táta je hasič a brácha taky. Na dnešek jsem se těšil tak nějak normálně. Hlavně, že se vyvedlo počasí,“ říká Milan Fessl ze Sboru dobrovolných hasičů pro Nové Homole. „Až na ten nudný úvodní ceremoniál je to zajímavá a zábavná akce. Znám zde jednoho hasiče z Nového vráta, proto jsem se sem dnes přišla podívat,“ sdělila jedna z přihlížejících Hana Lišková.

O tom, že krásné a slunečné počasí nepotěšilo pouze soutěžící, svědčí ohlasy i samotných diváků. „Jelikož jsem z Rudolfova, tak tu znám muže a i ty mladší hasiče, proto jsem se dnes přišla podívat a podpořit je. Počasí se opravdu povedlo, takže jsem naprosto spokojená,“ uvádí s úsměvem sedmnáctiletá Iva Divoká. „Počasí je opravdu perfektní. Neustále vyhrožují s bouřkami a kroupy, tak jsem se bála, aby průběh této akce neznepříjemnil nějaký déšť. Naštěstí se nic takového nestalo a je hezky,“ zhodnotila počasí osmatřicetiletá Irena Ferenbauerová.

Učí se o nehodách

Co se týká dětí, které se staly dobrovolnými hasiči, tak ty mívají schůzky jednou, dvakrát týdně. Učí se tam teorii, například to, jak vytáhnout člověka z auta, jak se zachovat při dopravní nehodě nebo jak správně rozdělat oheň. „Motivují je k tomu určitě rodiče. Na vesnici vlastně jiná činnost kromě fotbalu není a je to rozhodně lepší, než když se budou někde zbytečně toulat. A určitě je pro ně velkou motivací výhra,“ řekl hlavní rozhodčí.

„Kdo by taky nechtěl vyhrát,“ odůvodnil s úsměvem motivaci případné výhry. V kategorii žen zvítězily Češňovice, v kategorii mužů Sedlec. Mezi staršími žáky si pomyslné zlaté medaile odvezl Srubec 1 a mezi mladšími žáky obsadilo první místo Dubičné. Jaké byly výhry? V rámci obvodové soutěže to byl postup do soutěže krajské. V soutěži Velké ceny se vyhrávaly poháry a děti dostávaly ještě navíc nějaké sladkosti či drobnosti.

Petra Friedrichová