„V republice ubývají testovací místa,“ poukazuje na hlavní problém při boji s HIV a AIDS ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Uvedené pražské zařízení provedlo v roce 2007 téměř 76% ze všech anonymních testů na HIV. Letos se jeho podíl zvýšil na 83% a tím více stoupá význam aktivit v regionech.

O prevenci se snaží i sdružení Jihočeská lambda, které spojuje homosexuály. Jeho aktivity však mají často výrazně nekonformní charakter, aby podle vedení sdružení nebyly odpudivě osvětové.

Na posledním setkání gayů a leseb v jižních Čechách ve středisku Svatý Kámen například pořádali organizátoři přespolní erotický běh. Díky všímavosti místních houbařů pak vzbudila akce večer v místní hospodě bouřlivé diskuse nejen o nemoci AIDS.

Jihočeská lambda je také regionálním organizátorem ozvěn filmového festivalu Mezipatra, který se problematice menšinových skupin ve společnosti věnuje. V divadle SUD v českobudějovické Hroznové ulici se před hlavními snímky věnují i prevenci HIV a AIDS.

Zájemci mohou zhlédnout filmy při večerním promítání vždy od 19 hodin ještě tento a příští týden vždy ve středu a ve čtvrtek.