Sedí zasněně na lavičce a svou tvář nastavuje příjemným podzimním slunečním paprskům. Oči má přivřené a mírně zakloněnou hlavou se jí v tom okamžiku zřejmě míhají stovky vzpomínek starých desítky let.

„Mám k tomuto místu opravdu blízký vztah, kdysi po válce jsme se tu seznámili s manželem. Je už skoro 20 let po smrti, ale když můžu, tak sem každý rok zajdu posedět a vzpomínám na něj,“ svěří se po chvilce dojatým hlasem 73letá Marie Dvořáková z Budějovic.

Je sobotní odpoledne a do biskupské zahrady na Jiráskově nábřeží míří skupinky zvědavců. V Budějovicích se totiž právě koná další Den evropského dědictví, během kterého mohou zájemci navštívit i památky, které jsou jinak po celý rok zavřené.

„Nejdřív jsem to měl počítat, ale otevřeli trochu později, a tak se sem nahrnula spousta lidí a nestíhám to,“ popisuje s úsměvem 14letý Tadeáš Matúcha, který sedí u vstupu do zahrady. Není to jeho první brigáda při dni památek, v minulých letech již dohlížel na kostel na Žižkově třídě a Železnou pannu.
„Je to skutečně pěkné místo a lidí sem přišlo opravdu dost,“ pochvaluje si mladík.

Novinkou letošního ročníku bylo zpřístupnění rodného domu Vojtěcha Lanny na Jiráskově nábřeží a také Lannovy loděnice u dlouhého mostu. „Trochu jsme bloudili, než jsme ten Lannův dům našli. Docela mě zklamalo, že se jedná o soukromý objekt, který nebyl zpřístupněn celý a otevřeno tu navíc bylo jen dvě hodiny. Ani ta loděnice nebyla tak úplně podle našich představ, je to jen taková napůl rozbořená stodola,“ stěžuje si 36letý Petr Polák z Týna nad Vltavou, který vyrazil na památky ve společnosti manželky a dětí.

Velkému zájmu se těšila návštěva vodárenské věže na rohu ulic Boženy Němcové a Mánesova, která pochází z roku 1882. Přilákala i manžele Františka a Ivu Svobodovi z Českého Krumlova. „Jezdíme takhle po památkách každý rok. Letos je navíc krásné počasí, takže si to tu náramně užíváme,“ říká starší pár.

V loňském roce navštívilo budějovické památky asi pět tisíc lidí. Zhruba stejnou účast očekávají organizátoři i letos. „Lidí přišlo opravdu dost, ale přesnější čísla budu mít až v pondělí. Velmi mile překvapeni jsme byli třeba jen tím, kolik návštěvníků zavítalo do Galerie Na dvorku, kde jsme měli stánky a trh,“ uvedla za pořadatele Marie Kubovcová. Plno bylo i na Sokolském ostrově: skautská pouť přilákala desítky zájemců ze všech koutů republiky.