Lidé věřili, že přinášení obětin a prokazování úcty zajistí přízeň velké matky – tedy hlavně hojnost potravy. V posledních letech se do České republiky zase svátek Země vrací, i když v pozměněné podobě.

Nejen v mateřských a základních školách se včera mnozí přidali k akcím, které měly připomenout význam Země a životního prostředí pro člověka. „Den Země se ve světě slaví téměř třicet let,“ řekla včera Deníku Jana Švejdová z ekologické organizace Zelený kruh.
Poprvé se Den Země slavil v roce 1970 v USA, Česká republika se k této aktivitě přidala v roce 1990.

V úterý se například v Českých Budějovicích na 250 školáků seznamovalo s šetrným chováním k životnímu prostředí v Domě dětí a mládeže.

Šetrná domácnost

„Připravili jsme dopoledne s tématem ekologicky šetrná domácnost. Děti mají zjistit, jak hodně svým chováním a jednáním ovlivňují ekologický stav zeměkoule, říká se tomu také ekologická stopa,“ řekla Deníku hlavní pořadatelka programu Monika Pýchová z Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia.

Žáci z druhých stupňů základních škol z Českobudějovicka pomyslně procházeli modelovou domácností Macháčkových a plnili nejrůznější úkoly související s daným tématem.

„Úplně nejjednodušší a nejbanálnější je samozřejmě třídění odpadů u Macháčků, pak třeba šetření vodou v koupelně a co ovlivňuje znečištění vody. Dále žáci řeší, jak se mají chovat jako ekologický spotřebitel, jak správně nakupovat v supermarketu a tak dále,“ dodala Pýchová.

„Dozvěděli jsme se, jak šetřit a chránit přírodu, abychom si nezničili planetu Zemi. Já jsem třeba nevěděla, jak připlave špinavá voda do Římova a že odtud je pak úplně čistá a dá se pít,“ poznamenala po splnění všech úkolů šesťačka Kateřina Makrlíková ze Základní školy Kubatova.
Den Země si také včera připomněli v Týně nad Vltavou. Na programu tam byl úklid sídliště Hlinky a nedalekého lesa.

Dopoledne se s odpadkovými pytli na Hlinky vrhli žáci vltavotýnských základních škol a odpoledne se k nim přidali dobrovolníci z řad dospělých.

Rizikové plasty

Oslavy Dne Země tradičně využívají k osvětovým akcím také ekologické organizace. Sdružení Arnika například včera na Lannově třídě v Českých Budějovicích upozorňovala na rizika spojená s používáním měkčených plastů PVC (polyvinilchlorid) zejména jako obalů na potraviny a hraček.

„Ukazujeme, jak jsou výrobky z PVC značeny a jaké se nabízejí možné alternativy. Dnes se vyrábějí plasty i z recyklátů a existují také bioplasty, které jsou vyráběny z bramborového a kukuřičného škrobu, jsou v přírodě rozložitelné a dají se kompostovat,“ upřesnila nad ukázkami v infostánku Jitka Straková, vedoucí českobudějovické pobočky sdružení Arnika.

Návštěvníci si v infostánku rovněž mohli prohlédnout hračky vyrobené z měkčeného PVC, které mohou toxicky působit na zdraví dítěte i životní prostředí. Lidé se zde také mohli podepsat pod petici Za náhradu PVC.