Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Vážení čtenáři, přinášíme vám další díl našeho nového projektu s názvem Deník na návštěvě. Pokud byste byli rádi, abychom se přijeli podívat právě k vám, není nic jednoduššího než nás kontaktovat na adresách: Leona Fröhlichová, e-mail: leona.frohlichova@denik. cz nebo Klára Alešová, e-mail: klara.alesova@denik.cz.

Dnes zahajujeme týden věnovaný Ševětínu, jehož nejznámější osobností je renesanční básník Šimon Lomnický. Ten pocházel z nedaleké Lomnice nad Lužnicí a díky sňatku se v Ševětíně usadil roku 1585, aby převzal statek po tchánovi a hospodu.

Městysu v průběhu dějin prospěch i problémy přinášelo to, že jím procházela významná komunikace spojující Linec s Prahou. Dnes je prakticky v její trase vedena dálnice D3. To znamenalo sice výhody z polohy na důležitém dopravním tahu, ale také časté průtahy vojsk při vojenských konfliktech. Sídlo je součástí až sem zasahujících Pšeničných Blat. Nejstarší ševětínskou památkou a zároveň dominantou městysu je původně raně gotický farní kostel sv. Mikuláše, stojící v severovýchodní části náměstí. Název obce, který zněl původně Šebětín, se odvozuje od osobního jména Šebata či Šebestián.

Z řady spolků a organizací, které v Ševětíně působí ve sportu či kultuře, jmenujme například Blaťácký soubor písní a tanců, jehož posláním je uchovávat bohatství zdejších lidových tradic. Soubor, založený v roce 1975, vystupuje v typických blatských krojích, jež upoutávají pozornost svou zdobností.

V příštích dnech vám Ševětín představíme blíže.