Logo Deník na návštěvě.Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

Vážení čtenáři, přinášíme vám další díl našeho nového projektu s názvem Deník na návštěvě.

V následujících týdnech zamíříme například do Záboří, Ševětína nebo Hluboké nad Vltavou, těšíme se na viděnou! Pokud nám máte co říci a nebo byste byli rádi, abychom se přijeli podívat právě k vám, není nic jednoduššího než nás kontaktovat Leona Fröhlichová, e-mail: leona.frohlichova@denik.cz nebo Klára Alešová, e-mail: klara.alesova@denik.cz.

Historické snímky obce a současná podoba.
V Úsilném chtějí koupit nové auto hasičům i zřídit tůň k brouzdání

Dnes 1. února 2021 zahajujeme týden věnovaný Borku. Obec patří mezi nejmladší na Českobudějovicku. K roku 1805 zde byl postaven první dům, který dal základ dnešnímu sídlu. Obcí se Borek stal oficiálně až v roce 1954. Původně vznikl jako hornická osada. Těžila se zde železná ruda, později kaolín. Ten až do roku 1986. Dodnes je důlní dílo zachováno.

V posledních letech zaznamenává Borek velký rozmach. Z 350 obyvatel v roce 1954 má dnes již kolem 1250 obyvatel. V roce 1992 zde založili základní a mateřskou školu, v roce 2003 byl otevřen nový sportovní areál a v roce 2005 nový dům s 29 byty pro seniory. Konečná zastávka městské hromadné dopravy je výchozím bodem turistických tras.

Kulturní dům nebo sportovní hala ve Zlaté Koruně.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Kulturní dům ve Zlaté Koruně už nebude napůl prázdný

K menším zajímavostem Borku patří památník padlým z 1. světové války, který byl postaven hned u hlavní silnice, kudy donedávna vedl tah na Prahu, než byl postaven úsek dálnice D3 od Ševětína k Úsilnému.