Za ranního kuropění vyrazil Deník na průzkum známých houbařských lokalit kolem jihočeské metropole. Po několikadenních vydatných deštích i při stoupající teplotě byla velká naděje, že se podaří zaplnit košík a polévka nebo smaženice zavoní. Čtenáři Deníku už z různých míst na Šumavě nebo v Novohradských horách či Brdech nahlásili pěkné úlovky.

Výsledek průzkumu na Českobudějovicku byl ale chabý. Hned v prvním lese Na Klaudě mezi Rudolfovem a Lišovem se sice po dvou krocích z auta v mechu usmívaly čtyři miniaturní lišky, takže naděje na dobrý úlovek zesílily. Od té chvíle ale jako když utne. Les byl sice jasně zavlažený, ale mezi listím a jehličím se neobjevila ani prašivka, natož hříbek nebo masák.

Odbočky bez aut

Navíc bylo podezřelé, že na lesních odbočkách neparkovala žádná auta. To se jindy v pravé houbařské sezoně nestává. Od ranního šera totiž stojí na každém vhodném místě vozidla.

Druhá zastávka byla u Trocnova. Nic se nezměnilo. V lese i louže nebo voda v proláklinách, takže sucho je aktuálně překonáno, ale na zemi nebyly ani odřezky z hub, které by svědčily o tom, že jen redaktor přišel pozdě…

Muž se psem

Třetí a poslední průzkumná zastávka byla u Strážkovic. Už se objevilo několik aut a nadějně vypadalo i to, že se na kraji lesa procházel muž, který bedlivě prohlížel trávu doprovázen psem na vodítku. Nehledal ale žampiony nebo klouzky. „Hledám sele,“ vysvětlil na dotaz Deníku Michal Gališ. Doplnil, že večer byl na lovu a střelil sele a za chvíli pak slyšel troubení auta ve směru, kudy odběhla bachyně se selaty. Už večer se psem hledal stopu a jezevčík ji ztratil u silnice. Tak se šel ještě brzo ráno Michal Gališ na místo, kde silnice z Nové Vsi prochází lesem a polem a stoupá ke Strážkovicím, podívat. „Jestli bychom nenašli krev,“ řekl člen mysliveckého sdružení Strážkovice, který má nedaleko chatu. Pátrání po seleti nebo nějaké stopě ale bylo marné, tak Michal Gališ zmínil, že ho čeká jen nahlášení mysliveckému hospodáři.

Ilustrační foto
Vyrážíte na houby? Podívejte na mapu, kde v kraji určitě porostou

A kdy porostou podle zkušeného chataře houby? „Musí se počkat. V červenci dlouho nepršelo. Není teplo, hlavně v noci,“ konstatoval Michal Gališ. „Když chodím se psem, zatím nic neroste,“ dodal Michal Gališ. Čeká ale změnu, už o víkendu se podle myslivce a chataře v jedné osobě houby objeví. „Teď se oteplí, tak jo. Zítra a pozítří má být i třicet jedna,“ připomněl Michal Gališ předpovědi meteorologů.

U Strážkovic v pátek ráno snad jako nadějný předvoj houbového rašení vykoukla těsně nad mech alespoň jedna pýchavka a vedle ní několik miniaturních kamarádek. Malou náplast na houbařské fiasko nabídl plácek se zapomenutými borůvkami. 

Speciál houby bannerSpeciál houby bannerZdroj: Deník/Jan Lakomý