„Tento problém je poměrně běžný, prázdniny totiž představují změnu a ty obecně vyvolávají stresy a deprese,“ řekl českobudějovický psycholog Rostislav Nesnídal. „Každý výpadek ze stereotypu působí na člověka velmi negativně,“ dodal.

Velmi rozrušující bývá výběr společné dovolené. „Základním předpokladem pro klidnou dovolenou je výběr činnosti, která je příjemná všem, ne jen hlavě rodiny. Plánování by se měly zúčastnit i děti a není na škodu vybrat dovolenou déle dopředu,“ doporučil Nesnídal. Častým ničitelem dobré nálady na dovolené bývá špatné počasí. „Před odjezdem je dobré mít připraven nějaký náhradní plán, třeba prohlídku zámku, nebo návštěvu restaurace. To je dobré především pro děti, aby se na dovolené nestalo, že se budou nudit,“ poradil Nesnídal.

Problémy mohou prázdniny přinést i rodičům, kteří nepracují ve školství a musí se tedy o své děti, které mají prázdniny, nějak postarat. Ty mladší obvykle hlídá babička, ti starší zůstávají doma bez rodičů. „Tyto děti by neměly zůstávat samotné, protože z nich vyrostou děti ulice. Přes prázdniny by měla být rodina více spolu, posílit vztahy a prožívat věci společně,“ uvedl Nesnídal. „Nejhorší je, když nemá dítě během prázdnin žádnou činnost. Pokud bere prázdniny jako školní dny a jen déle spí, je to špatně. Dítě by mělo poznávat nové lidi, nové prostředí. Narozdíl od dospělých je totiž přizpůsobivější,“ uzavřel.

Těžké psychické vypětí doléhá především na samoživitelky. „Vychovávám sama dvě malé holčičky, které nemůžou být doma bez dozoru. Pomáhá nám babička, ale i tak je to složité. Díkybohu vycházíme s bývalým manželem dobře, takže jezdí často k němu,“ řekla včera úřednice Pavlína Vejsadová. „Holky jsou na vybírání dovolené ještě malé, takže rozhoduji sama. Jezdily by pořád jen k babičce,“ uzavřela.

Tadeáš Nový