Výstava připomíná dvacet let české měny. Nehrozí ale, že bankovky jednou zmizí a vše se bude platit elektronicky?
Od té doby, co jsem v centrální bance, čtu texty na téma, že fyzické peníze zmizí a měna bude jenom v počítači. Ve skutečnosti nám ale oběživo stále přibývá. Myslím si, že se zapomíná na výhodu anonymity peněz a na to, že u mnoha výdajů zkrátka člověk nechce, aby o tom někde zůstal záznam. A koneckonců to pohodlí a spolehlivost peněz je také fenomén. V tuto chvíli jsem přesvědčen, že klasická platidla nezmizí.

Které z bankovek a mincí se vám osobně nejvíc líbí?
Z klasických mincí je to pořád padesátikoruna. U papírových bankovek to nedokáži tak snadno říct, všechny Kulhánkovy návrhy jsou výborné, ale asi by to byla dvoutisícovka, má krásné barvy.

Momentálně je naší nejvyšší bankovkou pětitisícovka. Budeme někdy potřebovat ještě vyšší hodnotu?
Myslím si, že pokud bude centrální banka dělat svou měnovou politiku jako dosud, tak v hodně dlouhé době ne. Desetitisícová bankovka by mě opravdu překvapila.

Centrální banka vydává i pamětní mince. Jaká bude příští?
Bude to most v Lenoře. Naše bankovní rada cítí potřebu ve zlatých pamětních mincích připomenout vždycky něco, čím jsme ve světě zvláštní a zajímaví. A v Čechách jsou to spíše věci, které vyrobili lidé, protože tu nemáme třeba největší horu nebo nejdelší řeku. Nyní tedy vydáváme sérii deseti mincí s mosty. Ten lenorský je zajímavý tím, že měl systém, který pomáhal rovnat dřevo při plavení.

Jaká bude hodnota této pamětní mince?
Je pětitisícová, ale není za pět tisíc korun. Taková je charakteristika našich pamětních mincí. Není úplně nejchytřejší s nimi jít platit do obchodu, protože jejich kupní cena je vyšší než nominální.

Čtěte také: Výstava České národní banky v Akademické knihovně připomíná výročí

Jak jsou na tom v současné době Češi, co se týče úspor?
Češi teď hodně spoří. Myslím, že nejvíc za mnoho dlouhých let. Většinu peněz si drží v bankách, věří bankám, což je pro nás dobře, ale na druhou stranu pro zhodnocení jejich peněz to zase tak dobře není.

K čemu vlastně potřebujeme centrální banku?
Centrální banka vykonává hned několik funkcí. Udržuje stabilní cenovou hladinu, dohlíží na finanční trh a spoluvytváří předpisy, které ho regulují. Zároveň řídí oběh peněz, což připomíná právě tato výstava a není to úplně triviální operace. Jsou v ní obrněné vozy, náklaďáky, ochrana, kontroly, složitá logistika. Krom toho jsme bankou státu.

A co obnáší práce guvernéra?
Já se jednak snažím řídit své portfolio, což znamená, že mám pod sebou klasická generální ředitelství. Pak vedu každý týden zasedání bankovní rady, na to musím mít pochopitelně nastudované materiály, a reprezentuji banku navenek. Je toho docela dost.

Je to zajímavá práce?
Řekl bych, že ano. Když to porovnám s dobou, kdy jsem byl viceguvernérem, tak teď mám více reprezentativní funkci, ale rozhodně se setkávám se spoustu zajímavých věcí a lidí. I s penězi stále přicházím do styku, například když provádíme významné návštěvníky a ukazujeme jim, jak vypadá kontrola peněz nebo trezor přes dvě patra.

Jak jste spokojen s návštěvností výstavy k výročí?
Zatím to překonalo naše očekávání. České Budějovice jsou poslední ze sedmi zastávek a výstavu už vidělo 11 tisíc lidí. Myslíme, že se povedlo naplnit oba účely připomenout 20 let české centrální banky a zároveň poukázat na to, co naše banka dělá.