Navíc v části kraje ani nekáplo. Jihozápadní část vyprahlého a pylem zdecimovaného Jihočeského kraje si ve čtvrtek alespoň trochu oddechla. Přívalově pršelo. Jak ale Deníku potvrdila meteoroložka Eva Plášilová, severovýchod kraje zůstal bez vody. „Tam, kde pršelo, se voda vsákla, řeky to ani nepocítily, lze tedy říct, že sucho pokračuje. Byla to jen chvilková pomoc,“ uvedla meteoroložka.

Kolik napršelo:
Během čtvrteční bouřkové epizody spadlo nejvíce srážek v Hranicích na Novohradsku, a to 73,7 mm.
České Budějovice zaznamenaly 43,2 mm.
zdroj: ČHMI

V Českých Budějovicích se včera potýkali s následky čtvrtečních přívalových dešťů hlavně majitelé desítek garáží podél Dobrovodského potoka na Pražském předměstí. Na podlahách čistili nános bahna a písku a přebírali zničené věci. Podle Františka Růžičky byla pohroma jen otázkou času. „Nepříjemné proroctví se opět naplnilo. Dobrovodský potůček vybublal a zaplavil okolí,“ říká ironicky František Růžička. Dobrovodský potok své okolí zaplavuje s nepříjemnou pravidelností. V minulosti byla upravena třeba část podél zanádražní komunikace, ale za poslední dva roky práce na zkapacitnění koryta nijak nepokročily. Přívaly deště předevčírem v krajském městě vytvořily i jezera na křižovatkách Husovy třídy a ulic Na Dlouhé louce a Branišovské.

Silný déšt v Českých Budějovicích
Jižní Čechy zasáhly bleskové záplavy

Pro zemědělce znamenaly srážky dlouho očekávaný příděl vláhy. Podle předsedy Zemědělské společnosti Dubné Jiřího Návary bylo vidět i laickým okem na přírodě, že strádá. Pozemky, na kterých společnost na Českobudějovicku hospodaří, patří k jílovitým půdám, takže by teď měly vláhu udržet a naštěstí se jim vyhnulo krupobití. Déšť prospěl hlavně travním porostům nebo právě zaseté kukuřici. „Podle starých pranostik by měl být květen chladný s dostatkem vláhy,“ naznačil Jiří Návara, jaké počasí by v příštích týdnech zemědělci nejvíce uvítali.

To však meteoroložka Eva Plášilová slíbit nemůže. „Nejbližší dny bude panovat spíše teplo a beze srážek, a to až do středy. Pak je možné, že přijdou přeháňky, ale to se teprve uvidí. Zatím je to daleko,“ krčí rameny Eva Plášilová.