„Je to horší, než v roce 2002. Taky tu voda byla, ale skončilo to před skalkou, teď je pod vodou i skalka,“ ukazoval v úterý Václav Hrách ve dvoře zaplaveného stavení v Češnovicích.

Břehovský potok protékající obcí se změnil v úterý nad ránem v dravý živel a opustil své koryto. „Na té louce vidíte řeku, to teče od Břehova, rozlilo se to po louce až sem,“ dodal na adresu vodního živlu Hrách, který utěšoval na zápraží statku čtyřletou fenu tibetské dogy. „Ta je nervózní ze všech nejvíc. Vodu nemá ráda. Do vody nevleze za žádnou cenu. Kdyby jí nasákla srst, tak se utopí,“ poznamenal muž, který žije v Češnovicích od roku 1984 a kromě povodně v roce 2002 podobné řádění vodního živlu nepamatuje.

„Nejhorší bude, až to opadne. Teď by člověk řekl, že se tu projede na maňásku, ale skalku budu moci pomalu zlikvidovat,“ posteskl si Hrách, který skalničky i prodává a některé v úterý alespoň ve spěchu vyskládal v bednách a květináčích v průjezdu na provizorní dřevěné police.

„Skleníky, zelenina, kytky, všechno v čudu,“ komentovala zničenou zahradu Květoslava Hráchová. Mrzel ji i v pondělí rozkvetlý kaktus, který ve skleníku zůstal jen na lavičce a jeho osud visel na vlásku.

Oba důchodci nejen zachraňovali z vybavení domu, co se dalo, ale i vymetali vodu a hlídali odtok z koupelny, který zajistili dobrovolní hasiči, aby se voda nevalila do domu i spodem.

S výpomocí přispěchali nejen místní, ale i přespolní hasiči. „Přijeli jsme sem v sedm. Nemají takové mašiny jako my,“ řekl před zaplaveným stavením Tomáš Brácha z Pištína. Pištínští však záhy dopoledne předali své pozice dalším pomocníkům a odjeli do své obce, protože tam hrozilo, že přeteče rybniční kaskáda nad obcí.

Dům odolal

Důkazem potíží s přívalovým deštěm byl v Pištíně zelený žabinec, který voda vyplavila z místního rybníčku a pokryla jím široké okolí. Obec v úterý zažila opakování pohromy z nedělní noci. Vodní živel znovu ohrozil stavení na okraji obce. „Před dvěma dny to šlo z polí. Bylo toho ale o deset čísel méně než teď. Teď to jde od rybníků,“ připomněl přívaly vody, které způsobily problémy o víkendu, Milan Klepal.

Jeho zahrada v úterý ráno zmizela pod vodou, zaplaven byl i dvůr a do výše několika centimetrů i garáž. „Do domu máme tři schody. Tam se voda naštěstí nedostala,“ řekl mladý muž, který ocenil pomoc hasičů a obce. „Děti? Těm je to jedno,“ doplnil na adresu ratolestí, které pozorovaly kalnou záplavu z bezpečí domova.

Na mostku u fotbalového hřiště pozorovali proud, který se hnal Pištínem, Leoš Hromádka a Tomáš Sýkora. „My ještě vodu ve dvoře nemáme. Máme štěstí. Strejda štěstí nemá,“ konstatoval Tomáš Sýkora s odkazem na Klepalovo stavení. „Byli jsme na rybníku, tam to přetejká. Ještě se jedeme kouknout do Pašic,“ popsali kluci svůj nejbližší program a vyrazili na kolech na další povodňový průzkum do vedlejší vsi.

Přes hráz Knížecího rybníka se už skutečně v tu chvíli na několika místech voda přelévala. Vlny hnané větrem proti hrázi nadzvedávaly vodní hladinu a pomáhaly jí překonat trávu a kameny, mezi kterými si hledala cestu na druhou stranu hráze. U paty hráze se tím vytvořily laguny, do kterých vytrvale přitékala další voda.

Sklep školy se proměnil v bazén

Ve Strýčicích v úterý řádila voda z nedalekých luk, odkud stékala po svahu přímo do obce a zaplavila hlavně sklepy místní školy a hostinec U Brašničků.

„Voda se v hospodě objevila už okolo jedné hodiny ráno, postupně nám zatopila nejen sklepy, ale i lokál ve zvýšeném přízemí,“ uvedl majitel hostince Miroslav Simandl.
Pod vodou byla kotelna, toalety, sálek hospody a nová kuchyně za sto dvacet tisíc korun. „Doufáme, že se nám podaří obnovit provoz v lepším případě do týdne. Tohle už je třetí voda u nás za tenhle měsíc,“ dodal Simandl.

„Kalové čerpadlo máme vlastní. My už jsme připraveni. Už nám letos dvě čerpadla shořely,“ konstatoval uprostřed spouště bratr majitele Josef Simandl a naznačil tak, že problémy tu s velkou vodou nejsou poprvé.

Majiteli hospody podalo pomocnou ruku příbuzenstvo i sousedé. „V roce 2002 tu byla voda hodinu a šla pryč. Teď tu stála čtyři nebo pět hodin,“ připomněla jinou velkou vodu uprostřed vytírání a omývání Marcela Simandlová a poznamenala, že ještě po deváté dopoledne bylo v sálu pohostinství po kotníky vody.

Na otázku, zda se hodlají z domu vystěhovat, však Josef Simandl zavrtí hlavou: “Pryč nepůjdeme, bydleli tu už naši rodiče.“

Problémy byly i na horním konci obce. „Déšť stékal shora z polí a kanalizace ho nestačila pobrat,“ vysvětlil Josef Vondráček, dobrovolný hasič z obce Mahouš, který s kolegy odčerpával vodu ze zatopených sklepů místní školy.

Vlna zaplavila školní šatny, ve kterých byl necelý metr vody. „Má to stejný průběh jako v roce 2002, tehdy to bylo ale horší,“ vzpomínal v úterním dopoledni Vondráček a dodal, že šatny by měly být v pořádku nejpozději do začátku školního roku.

Na místě pomáhali i jejich kolegové, Sbor dobrovolných hasičů z Radošovic. „Cítíme se jako jedna rodina, pomáháme jeden druhému, bez nároku na odměnu – jde o lidskou solidaritu.“ pochválil Vondráček své kolegy.

Sbory dobrovolných hasičů křižovaly dopoledne celé okolí, po zásahu ve Strýčicích vyrazila jednotka z Mahouše na pomoc do Žabovřesk.

Z polí se staly močály

Silný déšť způsobil problémy i na hranicích Českobudějovicka a Prachaticka. Voda zaplavila mělké údolí Břehovského potoka a další sílu nabírala z vodních ploch, které vznikly na polích. Na dvou místech voda v pásech širokých několik desítek metrů proudila i přes asfaltku a každé projíždějící auto rozstřikovalo kolem sebe do výšky gejzíry vodní tříště.

Od půl druhé v noci byl na nohou František Steinhaisl z Jaronic u Dubného. Strouha před jeho domem, která je už šestkrát vyplavila, totiž rychle stoupala. „Tentokrát vydržela, nepřetekla, ale moc jí nechybělo, pod mostem byla jen škvíra. V noci přišel prudký déšť,“ líčil v úterý dopoledne šestašedesátiletý muž situaci ve chvíli, kdy byl kontrolovat škody ve sklepě svého domu. Voda mu zalila dvůr a stodolu, bylo jí tam do půli holínek, v nichž se po domě pohyboval.

Největší problémy měly tentokrát s velkou vodou obce na západ od Českých Budějovic, ale potíže se nevyhnuly třeba ani Trhovým Svinům a okolí. Hasiči museli ze zatopených prostor čerpat vodu i v Trhových Svinech a ve Svaté Trojici.

Srážky na několik dní ustanou

Mezi šedesáti a sedmdesáti milimetry srážek naměřili jen do úterního rána meteorologové na některých místech jižních Čech. Nejdeštivější noc zažili lidé v Českém Krumlově.

Strážkové pásmo začalo ale již během úterního odpoledne ustupovat a podle českobudějovického meteorologa Jaroslava Hintermüllera by se měla přes noc oblačnost přesunout mimo region.

„Ráno můžeme očekávat mlhu na většině míst jižních Čech. Přes den bude polojasno místy oblačno a denní teploty se budou pohybovat mezi 21 až 24°C. Do konce týdne by se déšť neměl vyskytovat vůbec,“ předpovídá.