Zatímco vodní toky se až na výjimky do sobotního dopoledne držely v jižních Čechách nanejvýš na prvním stupni povodňové aktivity, to znamená na stavu bdělosti, tak voda z pole ve Vodňanech zaplavila sklepy domů v Družstevní ulici a musel zasednout protipovodňový štáb.

"Na Českobudějovicku jsme zatím kvůli vodě nezasahovali," uvedl operační důstojník HZS Jihočeského kraje k aktuální situaci v sobotu v poledne. Po celou sobotu ale sledovali hladinu majitelé garáží podél Dobrovodské stoky na Pražském předměstí v Českých Budějovicích. Z některých garáží dokonce lidé raději své vozy odváželi. Až do sobotní noci, kdy déšť začal ustávat, se však voda ze stoky mimo břehy nedostala.

"Naše jednotky od dnešního rána až doposud zasahovaly u necelých dvou desítek událostí. Ráno odklidily na Táborsku dva spadlé stromy, následovalo čerpání vody ze zatopených sklepů. Nejvíce čerpání jsme zaznamenali na Táborsku a Strakonicku. Na několika místech v kraji pak dobrovolné a profesionální jednotky provádí monitoring rybníků a vodních toků a provádí čištění propustí a potoků," popsala některé zásahy hasičů Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje.

Meteorologové sice očekávají další déšť, ale problémy by se podle nich mohly vyskytnout spíše lokálně. Vzestupy hladin vodních toků by se mohly dostat na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity. "Nelze vyloučit, že lokálně nastane stav ohrožení," uvedl hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vlasák. Hydrolog ale doplnil, že obecně by se podle modelů neměly vodní toky stát o víkendu nebezpečím, pokud se situace bude vyvíjet podle předpokladů.

Na sobotu očekávají meteorologové přetrvávající srážky. "Během noci na neděli by měl déšť ustávat a v neděli by mělo být polojasno až oblačno. Odpoledne přeháňky," předpověděl meteorolog František Vavruška. V sobotu by mělo napršet mezi 15 až 30 milimetry vodního sloupce, místně i více.
Kulminace hladin se očekává v sobotu a v neděli, na dolní Lužnici s menším časovým odstupem.

Podle Tomáše Vlasáka se největší vzestup hladiny čeká na větších jihočeských tocích u Lužnice. Vzestup byl ale očekáván i na Otavě a Vltavě. Maximální hladinu měly jihočeské toky dosáhnout v sobotu v noci na neděli. Na Lužnici až během neděle.

Hůře než jižní Čechy dopadly například severní oblasti České Republiky. Povodni srovnatelné nebo horší než byla v roce 1953 například museli čelit lidé v Mníšku u Liberce. Velké problémy měly lidé s vodou i jinde na Liberecku, Pardubicku nebo Chrudimsku. Evakuace postihla i některé letní tábory. Bohužel na řádění živlů doplatili v severních oblastech České republiky do sobotního podvečera i tři lidé životem.