„Začne se postupně ochlazovat. Bude oblačno s denními teplotami od 15 do 18 stupňů,“ popsal předpověď na dnešek českobudějovický hydrometeorolog Jaroslav Hintermüller.

Příštích minimálně deset dní má být počasí obdobné – zataženo s občasnými přeháňkami nebo deštěm a s maximálními teplotami do 20°C. „Medardova kápě zatím kape vytrvale a žádná změna se nechystá,“ uzavřel hydrometeorolog.

Středeční důkladné přeháňky znovu probudily obavy. Potíže měli na některých silničních úsecích například řidiči, do smíchu nebylo ani lidem, které postihly nedávné přívalové deště.

„Stačí, aby spadlo o trochu víc kapek a už přemýšlím, jestli bych neměl jet ke garáži.

Na jednu stranu si říkám, že letos už máme vybráno, ale na druhou to ve mně stejně hlodá,“ popsal včera své pocity při letošních medardovských deštích Karel Vaněček z Pražského předměstí v Českých Budějovicích. Podle Vaněčka už Dobrovodská stoka v posledních letech zaplavuje garáže a zahrádky s takovou pravidelností, že to spíš připomíná egyptskou řeku Nil než důkladně zregulovaný český potok.

Škody z přívalových deštů, které se přehnaly nad jižními Čechami na počátku června, už mají pojišťovny pomalu sečteny. „Nejvíce jich bylo v samotném městě České Budějovice a na území bývalého okresu,“ uvedla Dagmar Koutská z České pojišťovny.

V jižních Čechách nahlásili klienti ČP celkem 533 pojistných událostí asi za 10 milionů korun. Na Českobudějovicko jich připadlo 453. Příčinou škod bylo hlavně zatopení sklepních prostor, ale i přízemí obytných budov.

Kooperativa zaregistrovala v položce živelní škody na Českobudějovicku z kritického víkendu 138 majetkových škod za 6,7 milionu korun a 13 škod na motorových vozidlech s rezervou do 0,5 milionu korun.

„Dvě auta poškodilo krupobití, jedno vichřice a deset záplava,“ vypočetla Marcela Strouhalová z tiskového oddělení Kooperativy.