Přesvědčit se o tom mohly v úterý stovky dětí z českobudějovických základních a mateřských škol v rámci programu Úraz není náhoda. Bezpečnostně preventivní projekt, který objíždí větší města po celé republice, totiž v úterý dorazil i do krajské metropole.

K projektu patřil i speciálně vybavený kamion, který vozí dvakrát zvětšený model klasické kuchyně. A právě zde se školáci mohli na vlastní kůži přesvědčit jak vypadá, když do běžné kuchyně přijde čtyřleté dítě. A jak je pak pro také dítě snadné na sebe strhnout zmíněnou konvici či rozpálenou pánev.

Součástí projektu Úraz není náhoda byl i seminář pro pedagogy ze školek a základních škol.

„U nás jsme začali s projektem v roce 1997 a inspirovali se ve Švédsku, kde už tyto akce dělají od roku 1954. A když Švédové s projektem začínali, tak měli čtyři sta dvacet úmrtí následkem úrazů u dětí do devatenácti let. Už v roce 1981 tam zaznamenali pokles úmrtí na sto padesát případů,“ řekl doktor Jiří Kostner, který na projektu Úraz není náhoda už léta spolupracuje. „Právě od toho roku 1981 až po dnešek se už ve Švédsku dostali pod sto úmrtí dětí za rok. Zde v Čechách jsme měli v roce 1997 podobné číslo jako ve Švédsku, za rok zde zemřelo vlivem úrazu čtyři sta dvacet jedno dítě. A v roce 2007 počet úmrtí klesl na sto padesát, a to díky i našemu projektu,“ zmínil Kostner.

Podle odborníků se děti nejčastěji a nejvážněji poraní paradoxně doma či ve škole. I proto byla vč akce určená také učitelům ze škol.

„Přes rok pořádáme projektové dny, kdy jeden z nich je věnován prevenci úrazů, proto jsem se přišla podívat. U nás je to obzvlášť důležité, protože máme problematické děti, děti se špatnými hygienickými návyky a podobně,“ zmínila vychovatelka Radomila Vebrová z Dětského diagnostického ústavu Homole.