Do kulturního domu ve Včelné zavítala na tři dny věda. Děti i dospělí se zábavně vzdělávali, houpali se vysoko ve vzduchu nebo nafukovali sladké indiánky. Studenti pedagogiky z Jihočeské univerzity pro všechny zájemce totiž připravili již třetí ročník Vědy na vsi. Kdo vešel, odnesl si spoustu poznání a zážitků.

Na děti čekalo 16 stanovišť a každé z nich se nacházelo v jiné době. Například stanoviště, u kterého seděla Markéta Špaková patřilo do 19. století. Po čichu jste u ní měli za úkol poznat suroviny, které k nám byly dovezeny z cizích zemí. „Děti mají největší problém poznat anýz. Voní podobně jako fenykl nebo lékořice,“ řekla studentka pedagogiky a kulišácky se poohlédla po badyánu, který voní také podobně.

Za každý splněný úkol děti dostaly střípek zrcadla, které po složení ukázaly na posledním stanovišti „Zrcadlo“. Zde se od vysokoškoláků dozvěděly, že aby se v něm pozorovatelé shlédly celí, stačí mít zrcadlo vždy o polovinu menší.

Za tuto „celotáborovku“ a nápad cestování v čase mohou účastníci poděkovat hlavní organizátorce Pavle Kaiseršatové. „Tato akce se koná pod záštitou obce Včelná. První rok tu byla jen matematika, ale letos tu už máme i biologii, fyziku, chemii a geografii.“

VĚDA JE SEXY
S myšlenkou, že věda je sexy a přitažlivá, jistě odcházela spousta špuntů. Docent Jiří Tesař z katedry fyziky se svými studenty připravil podivuhodnou show. S tekutým dusíkem toho lze vymyslet opravdu hodně. „Nastavte ruku, polejeme vám ji dusíkem. Nebojte, má to jen minus 190 stupňů Celsia,“ podotkl. Poté vysvětlil, proč vám ruka nezmrzne. Se svými studenty na názorném příkladu objasnil princip hromosvodu nebo nabídl piškot zmrazený dusíkem. „Když ho jíte, musíte vyfukovat ven,“ prohodil student, „jinak vám přimrzne k jazyku.“ A při ukázce se mu kouřilo od pusy.

U dalšího stanoviště jste zase poznávali předměty a přiřazovali, v jaké době se používaly. „Logaritmické pravítko už skoro nikdo nezná,“ usmála se vysokoškolačka Elena Stratulat.

U Marka Voráčka se zase vyráběl střelný prach, který se v mističce následně zapálil. I proto byl kulturní dům začouzený. Zdálo se, že to ale nikomu nevadí. Naopak. Kulturák prostě ožil.