Stále více mladých pod osmnáct let sahá po cigaretách. A na druhé straně také neklesá počet trafikantů a prodejců, kteří jsou ochotni tabákové výrobky mladým zákazníkům bez ostychu prodat. Ač je to zákonem zakázané.

„Počet mladých kuřáků se celorepublikově dost zvyšuje, a to zejména za posledních deset až patnáct let. Také rapidně klesl věk, kdy mají děti své první zkušenosti s cigaretami. Dnes je to mezi jedenácti a dvanácti lety,“ upozornil na nelichotivý stav tiskový mluvčí Aliance Zákon 18 Jindřich Vaněk.

Aliance totiž při svém semináři v Českých Budějovicích chtěla upozornit starosty obcí a zástupce městských policií na tuto smutnou realitu a také na to, že mladiství mají velice snadnou cestu k tabákovým výrobkům.

Průzkum Alinace mezi prodejci tabákových výrobků v celém Jihočeském kraji ukázal, že více než sedmdesát procent prodejců porušilo zákon a dvěma mladým figurnatkám ciragety prodalo. Kontrolní nákupy se týkaly sto třiceti prodejců cigaret či tabáku.

„Zde na jihu Čech je situace úplně stejná jako například na severu či západě. Společnost je totiž ke kouřící mládeži tolerantní. Proto by zde měli zákonodárci vyvíjet daleko větší aktivitu s obcemi a městskými policiemi,“ říká k problematice poslanec Evropského parlamentu Jaroslav Zvěřina, který Alianci spoluzakládal.

„Ale já mladým jako lékař rozumím, pro mladé lidi jsou rizika z kouření velice vzdálená. Proto je důležité začít s prevencí u těch dětí, protože ty mají před sebou celý život,“ podotkl Zvěřina s tím, že Aliance Zákon 18 si také dala za cíl do budoucna prosadit úpravu a zpřísnění současné legislativy a zamezování dostupnosti cigaret.

Ke kouření sahají čím dál mladší ročníky

Na osmnácté narozeniny si bude muset ještě pár let počkat, přesto si umí hravě sehnat cigarety.

Podobně jako Aliance Zákon 18, která si dává za cíl bojovat s kouřením u mladistvých a dodržováním věkového limitu 18 let pro prodej tabákových výrobků, udělal i Českobudějovický deník malý test v terénu. Zjišťovali jsme, jestli mladistvě vyhlížející dívce prodají krabičku cigaret.

Půl na půl

Ve čtvrtek zhruba půl hodinu po poledni jsme proto s žačkou deváté třídy z jedné z českobudějovických základních škol otestovali běžnou trafiku a jeden supermarket, kde prodávají cigarety.

„Já už kouřím,“ řekla hned v úvodu testu školačka s tím, že o její neřesti sice ví maminka, ale táta vůbec ne.

Přicházíme k první trafice před poliklinikou Jih, mladá slečna s klidem přistupuje k okýnku a požaduje po trafikantovi krabičku Startek. Neuplyne ani minuta a slečna se vrací k nám se Startkami v ruce. „Bylo to v pohodě, na nic se mě neptali,“ pokrčí ramena strká si peněženku do svého batohu.

O poznání líp vyšel z testu supermarket Billa na Mánesově ulici. Figurantka prochází mezi regály a míří k pokladnám.

„Neprodali,“ vychází školačka ze supermarketu s úsměvem na rtech. Ptáme se proč? „Paní prodavačka se mě zeptala na věk, takže nic,“ ihned dodala.

Pro deváťačku není dnes žádný problém sehnat cigarety, s řadou spolužáků už vědí, kam mají chodit, aby jim cigarety bez uzardění prodali. „Jo, to už víme. Například v jedné trafice jsou Vietnamci a ti se neptají vůbec, tam je to v pohodě,“ říká.

Podobný, ale daleko větší průzkum, si udělala Aliance Zákon 18. Ta zjistila, že ze sto třiceti prodejců porušilo zákon více než sedmdesát procent. Aliance proto bije na poplach a ukazuje obcím a městským policiím, jak mají bojovat proti prodejcům, kteří porušují zákony a prodávají cigarety nezletilým.

„Co se u nás týká tabákových výrobků, tak jsem právě čekal na školení,“ řekl ve čtvrtek strážník vltavotýnské městské police Martin Macháček, který se také zúčastnil semináře pořádaného Aliancí. „My se jinak zaměřujeme na pití alkoholu u mladých, a to dost intenzivně. Ale samozřejmě, že v Týně máme také problematická místa, kde mladí kouří. Z našich zkušeností můžeme říci, že zde začínají s kouřením už děti ze čtvrtých tříd,“ podotkl Macháček smutně.

Stop kouření!

Veselejší není situace ani mezi dospělými. Podle posledních odhadů kouří asi třetina Čechů. A to i přesto, že se kloní k modernímu trendu nastolit zdravý životní styl. Upozornit je na to chce Světový den bez tabáku, který připadá právě na nadcházející sobotu a neobejde se bez osvětových kampaní. Chybět nebude ani v Českých Budějovicích.

Nejen mladí, kteří by chtěli s kouřením přestat, mohou přijít už v pondělí od 10 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. Tam bude totiž probíhat kampaň Světový den bez tabáku a odborníci zde poradí, jak například správně zahájit odvykací kúru, a kuřáci si zde mohou změřit závislost na nikotinu.