Školáci, kteří mají logiku v malíčku, si dali dostaveníčko v pátek na krajském úřadě v Českých Budějovicích při jihočeském kole logické olympiády. Ve třech kategoriích se utkala se záludnými otázkami stovka dětí a do celostátního kola 28. listopadu v parlamentu v Praze postupuje tucet nejlepších.

V prostřední kategorii pro 2. stupeň ZŠ zvítězila Pavla Vančurová z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka, druhý byl Radek Šimek a třetí Zuzana Sládková, oba z českokrumlovské ZŠ Za Nádražím, a čtvrtým jedenáctiletý Jan Baron z českobudějovického Gymnázia Jírovcova.

„K nejtěžším otázkám patřilo rozluštit číselný kód na zámku, což se podařilo málokomu z nás, a já to také nevyřešil,“ přiznává patnáctiletý Radek Šimek.
„Ale měli jsme jiné otázky, na kterých se daly nahnat body. Nejjednodušších bylo víc, pro mě bylo nejlehčí doplňovat číselné řady.“
A recept na stříbro? „Musíte postupovat od nejjednodušších úloh a dobře si rozvrhnout čas, abyste všechno stihli. Úspěch spočívá v soustředění a dobrém rozvržení úkolů – nejlehčí na začátek, nejtěžší na konec.“

Třetí byla v logické olympiádě jeho spolužačka ze třídy Zuzana Sládková. „Do soutěže šla polovina naší třídy, ale postoupili jsme do kraje jen dva,“ pokračuje Radek Šimek. „Účastníme se i jiných olympiád, třeba v informatice. Mě osobně logika baví. Definoval bych ji jako schopnost odhadovat věci spojené s matematikou. Logické myšlení mi pomáhá. Hraji závodně šachy, kde se mi logické myšlení hodně hodí a dá se i hrou rozvíjet. Logika a šachy spolu souvisí.“

Návrat školáků do Českého Krumlova bude úspěšný.

„Naši mi to moc přáli, ještě mi taťka psal esemesku, ať se mi daří. Určitě budou mít doma radost,“ dodává patnáctiletý deváťák.
Spokojená je i patnáctiletá Zuzana Sládková. „I mí rodiče budou mít určitě radost a ve škole učitel také, když jsme postoupili do celostátního kola oba. Už se tam těším. Ve škole nám s přípravou pomáhá učitel matematiky, která se nejvíc logiky týká. Jeden náš spolužák, který do krajského kola nepostoupil, má čtyřky z matematiky, ale v logické olympiádě uspěl víc než jedničkáři,“ dodává Zuzana Sládková, která by příští rok chtěla pokračovat ve studiu na některém z českobudějovických gymnázií.

IV. ročník logické olympiády pořádá za podpory Jihočeského kraje Mensa ČR, sdružení lidí s IQ nad 130. Mensa hledá talenty a pomáhá rodičům i školám s nadanými dětmi pracovat. Rozhovory s dalšími úspěšnými školáky Pavlou Vančurovou a Janem Baronem přinese Deník příští týden.