Právě Bárováček je jedním ze souborů, které přijdou ojedinělou akci po úspěšném loňském ročníku opět podpořit svými hlasy. V pondělí odpoledne na společné generálce s dětskou kapelou si ti nejmladší dokonce poprvé oblékli kroje, které jim maminky upravovaly na míru. „Těšíme se, koledy už docela umíme," zářili malí členové souboru.

Přípravu neponechali náhodě ani jejich starší spolužáci, kteří pilují hru na hudební nástroje. „Už to máme secvičené, koledy hrajeme každý rok," nebojí se muzikanti. Jediné, co by jim mohlo při vystoupení vadit, by byly silné mrazy, které dokáží rozladit nástroje, vrstvy oblečení mohou omezit pohyb a zkřehlé prsty pořádně ztížit hru. I s takovou nepřízní jsou ale školáci připraveni se srdnatě poprat.

Secvičit koledy nebylo pro členy souboru nic složitého, mnozí byli dokonce před třemi lety u natáčení cédéčka s koledami a každoročně si je jen osvěžují. Zkoušky jsou ale nezbytné především kvůli začlenění nováčků, kteří každoročně do souboru přibývají. „Na koledy se připravujeme od půlky listopadu každý rok, i když atmosféra tomu kolikrát ještě nenasvědčuje a děti by kolikrát raději tancovaly. Je třeba se ale začít připravovat na sérii vystoupení," vysvětluje vedoucí souboru Lenka Skleničková.

„Letos akcí Česko zpívá koledy začínáme, účastníme se jí už podruhé a doufáme, že se 
i pro nás společné zpívání na náměstí stane tradicí. Následovat bude spousta dalších vystoupení, na radničním nádvoří, ve školkách, v dětském centru Arpida a koledování zakončíme ve vánoční uličce 
23. prosince," říká k nabitému předvánočnímu programu.

Pro členy souboru ale takový shon není ničím výjimečným. Je zvyklý cvičit dokonce 
i o letních prázdninách, kdy bývá hostem například na borovanském Borůvkobraní, řadě folklorních festivalů nebo účinkuje v rámci výstavy Země živitelka.