Patří mezi ně i i Valerie Šollarová. „V nemocnici jsem tři týdny. Pomáhala jsem vyrábět stromečky z novinového papíru. Jednak je to pěkné a hlavně se nenudím," vyzdvihuje usměvavá pacientky.

Souhlasí s ní i další z marodů Ladislav Bláha. „Rychleji u toho utíká čas, když je člověk nemocný, nic jiného stejně dělat nemůže. A mě to docela baví," říká autor barevných papírových květů, kterého do nemocnice přivezli už před týdnem.

O tom, že se jim podařilo vytvořit líbivé dekorace, svědčí i zájem o koupi ozdob.  Převažují mezi nimi lékaři a sestřičky, ale i rodiče hospitalizovaných dětí. „Ráda pomůžu dobré věci," říkala v roli zákaznice Michaela Mrázová, která je v nemocnici se svým dvoupapůlletým synkem.

Pravidelně tu nakupuje také lékařka Ivana Brejchová. „Pokaždé se těším a jsem zvědavá, co děti připravily. Cením si zejména toho, že se děti výtvarným aktivitám v nemocnici rády věnují, často dělají i něco pro maminky," vyzdvihuje jen jeden z efektů celé akce, kterou pod hlavičkou hnutí Stonožka organizuje nemocniční škola.

Dva pozitivní rozměry jsou také důvodem, proč akci fandí i primář dětského oddělení Vladislav Smrčka. „Jsem nadšený, že děti mají smysluplnou činnost, zábavu, která jim pomůže přečkat dobu hospitalizace a zároveň pomohou ostatním, akce má finanční přínos na humanitární účely," zdůrazňuje.

Mezi ty, kdo výrobky kupují a přispívají na dobrou věc, patří lékaři a sestřičky nejen z dětského oddělení nemocnice.Kdo si z vystavených výtvorů vybere a vhodí dobrovolnou částkou do kasičky, přispěje do programu hnutí Stonožka – Na vlastních nohou. Peníze pomohou například k vybudování studní na pitnou vodu poblíž škol v horských oblastech Afghánistánu, ale mohou i vykouzlit dobrou náladu budoucím dětským pacientům v českobudějovické  nemocnici. Část výtěžku poslouží na nákup výtvarných potřeb, pracovních pomůcek či her pro nemocné děti.

Jak zmiňuje Ivana Šimáková, učitelka nemocniční školy a spoluorganizátorka akce, většina peněz pomáhá dětem v zemích zkoušených válečnými konflikty. „V uplynulých letech jsme přispívali na pomoc v Iráku, na Balkáně, za vybrané peníze se třeba kupovaly i sanitky s obrázkem stonožky,  které se sparvedlivě rozdělovaly na obe znesvářené strany v bývalé Jugoslávii. Pomáhá se ale i v České republice, díky Stonožce se kupovala do Strakonic plošina pro vozíčkáře, příspěvek dostala onkologie v Motole, ale i školy zničené při povodních," vyjmenovává Ivana Šimáková některé projekty z uplynulých let.

Za sedmnáct let trvání této tradice se již malým pacientům podařilo vydělat na dobročinné účely kolem sta tisíc korun.