Kvalitní odborná péče v přívětivém prostředí, tak by měl vypadat pobyt pacientů v českobudějovické nemocnici. Aby bylo možné tento cíl splnit, musí vedení nemocnice stále ještě investovat ohromné částky do modernizace jak samotných pavilonů tak vybavení oddělení. Za poslední čtyři roky takové kroky stály bezmála miliardu korun. 98 procent z této sumy pokryla nemocnice z vlastních zdrojů.
A investice zdaleka nekončí. Tou nejdůležitější pro letošní rok je stavba zcela nového pavilonu pro dětské pacienty za 270 milionů. „Předpokládáme, že bude dokončena v květnu 2010, kdy by měl být zahájen také zkušební provoz dětského oddělení v novém objektu,“ poznamenal člen představenstva nemocnice Jan Švejda.
Mzdy porostou
Na okraji zájmu by neměly zůstat ani platy personálu. Navzdory nespokojeným hlasům, které se v uplynulých dnech ozvaly z řad sester, deklaruje vedení nemocnice snahu udržet dosavadní trend v růstu mezd.
Ty v posledních letech nemocnice zvyšovala průměrným tempem sedm procent za rok. Lékaři si tak nyní v průměru přijdou na 58 400 korun, sestry na 21 766 měsíčně. Krom toho nemocnice více než polovině zaměstnanců poukáže ročně kolem 24 tisíc na penzijní a životní připojištění.
„Ačkoli jsme se s odbory pro letošní rok dohodli na průměrném růstu mezd o pět procent, věříme, že i letos udržíme průměrný nárůst platů na úrovni sedmi procent. Zejména pak u sester, které představují více než polovinu všech zaměstnanců nemocnice,“ řekl Švejda.
Špičková péče
Stamilióny, které českobudějovickou nemocnici v uplynulých letech stálo nové přístrojové vybavení, ji zařadilo v oblasti poskytované medicínské péče mezi českou, ale i evropskou špičku.
„Modernizace přístrojové techniky pro diagnostiku a terapii se projevila v řadě vysoce specializovaných oborů, které v současné době naprosto rutinně provádějí nové supermoderní a superspecializované, donedávna v této nemocnici zcela nedostupné, operační výkony,“ uvádí ředitel nemocnice Břetislav Shon.
Například kardiocentrum poskytuje s výjimkou trans〜plantací plný rozsah dostupné péče o pacienty s postižením srdce. Je tuzemskou jedničkou v transplantacích srdečních chlopní lidského původu. Od roku 2002 zdejší kardiochirurgové úspěšně provedli už více než stovku těchto operací, zatímco na každé ostatní pracoviště v zemi připadá maximálně několik desítek podobných zákroků.
Vzestup zažívají i takzvané šetrné operace. . Laparoskopie, při nichž lékaři nahradí klasický chirurgický řez jen malými otvory, jimiž zavádí lékaři do těla pacienta optické a chirurgické přístroje, už běžně používají veškeré chirurgické obory.
Světové uznání mezi kolegy sklízejí také českobudějovičtí neurochirurgové, plastičtí chirurgové či ortopedi.