To všechno v těchto dnech musejí řešit v nemocnici na dětském oddělení. Prostě příchod letních prázdnin zaznamenali i lékaři, kteří uvádějí alarmující čísla.

„Zatímco běžně tvoří počet zraněných mezi všemi hospitalizovanými dětmi na klinice v průměru dvacet až třicet procent, nyní se blíží polovině,“ zdůraznil zástupce přednosty dětské kliniky nemocnice Jiří Klíma.


Pořád stejné chyby

„Denně řešíme problémy dětí s těžkými úrazy, které vznikají jak při organizované, tak i při neorganizované činnosti dětí. Není tak možné vystopovat, jestli se dítě zraní samo anebo při sportování v oddílu,“ dodal. „A týká se to dětí všech věkových kategorií. Musím ovšem podotknout, že tady mluvíme o velmi závažných poraněních, která nelze léčit ambulantně,“ upozornil Klíma s tím, že další dvě třetiny se k němu na oddělení vůbec ani nedostanou.
Podle lékařů jsou nejhorší zranění hlavy, které se dětem stanou při cyklistice či na in – line bruslích. O prázdninách jsou ale pro děti a mladistvé dalším velkým nebezpečím autonehody.

„Děti jsou jednak jejich přímými účastníky, například při jízdě na kole či jako chodci. Ale také jejich pasivními účastníky, jako spolujezdci v osobních automobilech. Stoupá i podíl mladistvých motocyklistů zraněných při nehodách,“ varuje doktor a uvádí, že každoročně na silnicích zemře v celé České republice více než stovka dětí při dopravních nehodách.

„Stále se opakují stejné chyby. Na jízdních kolech, na bruslích nepoužívání ochranných přileb a ve vozidlech rodiče pak nepoužívají zádržných systémů, dětských autosedaček a podobně. Z nejzávažnějších dětských úrazů přitom tvoří více než osmdesát procent právě úrazy hlavy, které často končí smrtí či trvalými následky,“ vztyčuje směrem k rodičům Klíma pomyslný varovný ukazováček.


Svou vinu mají také rodiče

Dva měsíce prázdnin nejsou pro děti jen tím radostným obdobím. Někteří mají tu smůlu, že o prázdninách skončí na nemocničním lůžku.

Své o tom mohou vyprávět lékaři z dětské kliniky českobudějovické nemocnice. I když si děti většinu úrazů způsobí sami, v řadě případů zde nesou vinu i rodiče.

Ať už se to týká závažných dětských poranění anebo lehčích úrazů.

„Z drobných poranění tu ošetřujeme oděrky, malé řezné ranky. Tyto úrazy jsou zapříčiněné nepozorností či pády. Ale také, když se děti snaží doma pomáhat a například si poprvé chtějí vyzkoušet, jak se sekerou seká dříví,“ popisuje jednotlivé případy zástupce přednosty dětské kliniky nemocnice Jiří Klíma.

„Novinkou už v posledních letech nejsou ani závažné úrazy po pádu z koně. Jako varující je také růst počtu poranění dětí, jejichž příčinou je vesměs nepozornost rodičů. Sem patří náhodné otravy, poleptání jícnu po požití různých chemikálií a popáleniny,“ upozorňuje Klíma. „Opatrnost dospělí pomíjí. Buď nechávají děti bez dozoru, nebo naopak řadu nebezpečných věci, které do dětských rukou nepatří, nechávají v jejich dosahu,“ kroutí hlavou.