Ředitelé škol teď sčítají počty uchazečů. Tradiční převis mají gymnázia. Například na budějovickém Gymnáziu Jírovcova mají do čtyřletého studia podle ředitele Pavla Kavříka na šedesát míst 173 přihlášek. Ještě větší převis je pak na osmileté gymnázium, o nějž se uchází na 160 dětí, ale vzít mohou jen třicet. „Zájem nás těší,“ říká s úsměvem Pavel Kavřík.

Větší šance pro přijetí nabízejí průmyslovky. Třeba budějovická Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická bere dvě třídy strojařů a dvě elektrotechniků. Dohromady 120 míst. Na elektrotechniku evidují celkem 108 žádostí a na strojírenství 76. „Na strojírenství je to trošku slabší,“ srovnává zájem s minulým rokem zástupce ředitele Bohuslav Schandl, ale doplňuje, že škola vždy lavice zaplní. I když část uchazečů má průmyslovku až jako druhou přihlášku. Na elektrotechniku zde mají vždy větší zájem zhruba 100 – 130 dětí v posledních letech. Pro větší možnost výběru by uvítali zhruba stovku uchazečů i na strojírenství.

Jednoznačně více zájemců by uvítala učiliště. Na Střední školu Trhové Sviny podalo přihlášku 111 dětí, na všech oborech však je rezerva. Pro 69 uchazečů je škola první volbou, 42 jich udalo Trhové Sviny na druhém místě. Podle ředitele školy Tomáše Kaleny už připravili i další kolo přijímacího řízení, které se bude v dohledné době vyhlašovat. V Trhových Svinech nabízejí i novinku – dvouletý obor lesnické práce. O tom, jestli bude v září otevřen rozhodne počet zájemců. Tradičními obory jsou ve škole elektrikář, kuchař – číšník a rychle si získal oblibu i umělecký kovář. Oborů je tu k dispozici celkem osm.

Na čtyřleté střední školy se budou přijímací zkoušky konat 12. a 15. dubna. Třeba talentové předpoklady se ale mohou zkoumat ve zvláštním termínu. A na osmiletá gymnázia se přijímačky chystají na 16. a 17. dubna. Školy mohou případně vyhlásit další kola zkoušek, když nenaplní místa napoprvé.