Kamera projíždí zasněženým lesem a vy najednou instinktivně dáte ruce před sebe a hlavou se chcete vyhnout zasněžené větvi, která míří přímo na vás. A přitom sedíte v obyčejném kině.

Tento pocit lze již zažít i v českobudějovickém multikině CineStar. Do Českých Budějovic ve čtvrtek dorazil nový rozměr v promítání filmů. A to prostorová technologie, která je spíše známější pod pojmem 3D kino.

Je libo si sáhnout?

Diváci si tak mohli poprvé ve městě pod Černou věží vychutnat zcela nový zážitek při sledování filmů. Multikino CineStar, které s technologií přišlo, začalo v 3D rozměru promítat animovaný film Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů.

Na vlastní oči jsme vyzkoušeli, jak takový film v trojrozměrné kvalitě vypadá.

To nejnutnější pro sledování 3D filmu, speciální brýle, dostáváme u vchodu. Pro toho, kdo 3D film vidí prvně, je to ze začátku zážitek. Také hned po prvních vteřinách, kdy se na plátně objevuje zasněžená krajina a před očima vám vlevo vystupuje malý stromek a tu zase skála, mezi diváky kdosi vykřikne: „Hustý!“

Opravdu, když je na plátně záběr s velkým detailem hlavy, máte pocit, že si můžete sáhnout na oči kreslené postavičky. V běžných scénách ale trojrozměrná technologie příliš nevyniká. A po delším sledování děje filmu může nová technologie jaksi zevšednět, divák si zvykne.

Při sledování 3D filmu ale rozhodně stojí za to akční scény. Tam nová technologie vynikne naplno, jako příklad v Době ledové trojce, když uvidíte honičku na pravěkých pterodaktylech anebo výbuch sopky. To máte opravdu pocit, že monstra létají okolo vás anebo, že by vás letící láva mohla popálit.

Snadný klam

A vše nasvědčuje tomu, že filmaři se 3D technologii vyhýbat nebudou, naopak. „Připravují se například filmy Vzhůru do oblak, Cloudy with a Chance of Meatballs, Shrek 4, Auta 2, Kung Fu Panda 2 a spousta dalších, dokonce i hrané filmy. Kromě hororu Krvavý Valentýn to budou Avatar režiséra Jamese Camerona, Vánoční koleda s Jimem Carreyem v hlavní roli či velkofilm Piráti z Karibiku 4,“ říká generální manažerka českobudějovického multikina Svatava Kopečková.

A jak vlastně 3D kino funguje? Jde vlastně o klam pro oči a mozek. Každému oku je promítán jiný obraz a výsledný dojem skládá až náš mozek. Oba obrazy jsou v praxi snímány pomocí dvou kamer, které jsou od sebe vzdáleny asi jako lidské oči. Každé oko vidí díky zmiňovaným brýlím, které mají každé sklo jinak barevné, pouze jeden obraz. Prostorový výsledek složí až hlava diváka.