Dostat dítě do školky byly letos velké nervy. S velkou radostí si ale mohla oddychnout Šárka Řezníčková, jejíž dvouapůlleetý Dominik byl přijat do nových jeslí v Čéčově ulici. Ty přivítají 22 malých dětí poprvé v pondělí.

„Byla to velká peripetie a velké nervy. Zkoušeli jsme školku, jesle u nemocnice a všechno neúspěšně. Až teď se to podařilo," raduje se mladá maminka. Díky přijetí syna do jeslí nemusí být doma déle, a nepřijde tak o místo stavební inženýrky.

Kvůli práci usilovala o jesle i Zuzana Hondlíková (na snímku). Pracuje v bance a v pondělí se po rodičovské dovolené vrací do zaměstnání. „Měli jsme hroznou radost, že nás vzali, protože bychom to jinak museli řešit soukromými školkami, nebo bych musela místo pustit. Jenže přijít v dnešní době o místo, není nic dobrého," říká Zuzana Hondlíková.

O místo v nových jeslích projevili rodiče enormní zájem. „Měli jsme 76 žádostí a přijali jsme plnou kapacitu, tedy 22 dětí," řekla ředitelka  českobudějovických jeslových zařízení Jiřina Dudová. 

Zápisy do školekKapacitu rozšíří také dvě českobudějovické mateřinky.  V Mateřské škole K. Štěcha přibude 16 nových míst. Mimořádný zápis se uskuteční 10. září, děti pak do školky nastoupí 30. září.
Od listopadu navýší kapacitu 
o 65 míst MŠ Kubatova. Mimořádný zápis tady bude ve dnech 24. a 25. září.

V současné době tak v krajském městě budou fungovat troje jesle; vedle nových v Čéčově ulici jsou v ulici E. Pittera nedaleko nemocnice a na sídlišti Máj v ulici K. Štěcha.„V roce 2010 byla původní kapacita jeslí zřizovaných městem 75 míst. Od roku 2011 začalo postupné navyšování a od 2. září bude nová kapacita českobudějovických jeslí 122 míst," vypočítal náměstek primátora Petr Podhola. Investice do nových jeslí si vyžádala 2 300 000 korun.

Kapacita jeslových zařízení je pro nadcházející rok už  naplněna, ale rodiče mají šanci  ucházet se o nepravidelné hlídání pro jejich ratolesti, například na jeden den v týdnu. Od 1. října budou přijímat nové uchazeče jesle E. Pittera. „Kapacitu máme plnou, ale když někdo marodí nebo má pozdější nástup, můžeme za něj někoho přijmout," vysvětluje Jiřina Dudová.

V minulém roce tyto formy občasného hlídání využilo 194 rodičů, na trvalé umístění pak přešlo 71 dětí.