Kromě ocenění za úspěchy v jednotlivých soutěžních disciplínách si z Jablonce nad Nisou, kde se klání 15 nejlepších hasičských týmů z celé republiky konalo, přivezli také pohár za celkové vítězství. Hasičské zlato tohoto druhu tak do Jihočeského kraje putovalo po dlouhých desítkách let, ne-li vůbec poprvé.

„Nevěřili jsme, že to dokážeme. Ale připravenost a disciplinovanost dětí přinesla své ovoce," pochvaloval si soutěžní zápal svých svěřenců vedoucí Sboru dobrovolných hasičů Dolní Bukovsko Vladimír Nejedlý. Ani po týdnu mu prý pořádně nedochází, že sen se proměnil ve skutečnost. „Bylo to takové štěstí, že jsem vítězství obrečel."

Na republikové mistrovství se zdejší mladí hasiči probojovali poprvé vloni. Tehdy skončili dvanáctí. „Vybrali jsme si nováčkovskou daň," okomentoval nelichotivé umístění Vladimír Nejedlý. „Loňský tým byl přitom paradoxně silnější než ten letošní. Ale družstvo tvořila spousta individualistů, kteří neposlechli, když jim člověk řekl, že něco bude tak a tak," znovu ocenil disciplinovanost a nasazení „zlatých" hasičů jejich vedoucí.

Mezi těmi, kdo měli na úspěchu nemalou zásluhu, byla patnáctiletá Linda Tomasková. Mezi chráněnce svatého Floriána se řadí již osm let a hasičina ji pohltila natolik, že od září začne na Integrované střední škole stavební v Českých Budějovicích studovat obor Požární ochrana.
„Pamatuju si, že se mi ve škole dostal do ruky oběžník s nabídkou zájmových kroužků. A protože v Dolním Bukovsku bydlím jen kousek od hasičárny, vybrala jsem si právě hasiče," vzpomněla Linda na dobu, kdy pro ni přestaly existovat volné soboty. Většinu z nich totiž tráví právě na hasičských soutěžích. „Ztracený čas to pro mě není. Jsem s partou skvělých lidí a dělám to, co mě baví."

Podobně hovořil i patnáctiletý Pavel Kokeš, který k hasičům patří čtyři roky. „Jednou jsem viděl trénink. A když jsem poznal, že hasičský sport je hodně o běhání, které mě bavilo a baví, dlouho jsem se nerozmýšlel," vzpomněl Pavel Kokeš, kterého ve sboru drží kamarádi i chuť zažívat radost z vítězství. Úspěchem na mistrovství republiky se zaslouženě chlubí, kde prý může. „Ale po obci se to hned rozkřiklo, takže teď vlastně už jen přijímám gratulace," dodal Pavel s úsměvem.